Wieczna chwała bohaterskim przodkom  

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. „Wieczna chwała i pamięć naszym bohaterskim przodkom, którzy swą postawą w latach 1918-1919 dowiedli, że ziemia pilska należy do Polski. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości i 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Mieszkańcy Powiatu Pilskiego” – taki napis widnieje na tablicy pamiątkowej, którą 20 marca w samo południe odsłonięto na  ścianie Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra” w Pile.

-Dzisiejsza ceremonia jest wyjątkowa z kilku względów – podkreślił w swojej  mowie prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Pile Jan Ryszard Garbarczyk. -Po pierwsze to upamiętnienie 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego1918-1919, w wyniku którego po 148 latach niewoli większa część obecnego powiatu pilskiego odzyskała niepodległość, niestety bez Piły i Szydłowa. Po drugie, powstańcy wielkopolscy, z własnej i nieprzymuszonej woli,  niesieni głębokim patriotyzmem, walczyli z pruskim zaborcą o przywrócenie polskości. Jestem emocjonalnie bardzo z nimi związany. Mój stryj Antoni Garbarczyk walczył w kompanii gołanieckiej. Wśród członków koła TPPW  1918-1919 są przedstawiciele rodzin powstańców, którzy są uznanymi bohaterami powstania w swoich środowiskach. To między innymi: kpt. Teofil Spychała z Liszkowa, ppor. Jan Strosin z Glesna, ppor. Antoni Knajdek z gminy Łobżenica, sierżant Józef Marciniak, strażnik graniczny  z Jeziorek i Kaliny, kpt. Franciszek Murach z Wyrzyska, sierżant Franciszek Toboła – pierwszy prezydent Piły, Wacław Cegiełka – pierwszy starosta pilski,  dwukrotny kawaler Orderu Virtuti Militari płk Kazimierz Rybicki oraz księża Filip Hoffmann z Wysokiej,  Mieczysław Buławski i Klemens Zieliński z kosztowa. Tym  wszystkim bohaterskim naszym przodkom poświęcona jest odsłonięta dzisiaj tablica.

Podczas środowej uroczystości podsumowano obchody obu rocznic oraz działania powołanego przed dwoma laty Powiatowego Komitetu Honorowego Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i Odzyskania przez Polskę Niepodległości, któremu przewodniczył Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.

Chciałbym podziękować Wam za całokształt Waszej pracy i zaangażowanie w wielu przedsięwzięciach, dzięki którym upamiętniliśmy te dwie jakże ważne dla nas daty. Każdy z nas wie, jak znaczące były to wydarzenia dla budowania naszej narodowej tożsamości  – podkreślił Eligiusz Komarowski zwracając się do członków komitetu. Każdy z nich otrzymał list gratulacyjny oraz album „Pamięć i hołd”, który – jak spuentował  Edmund Wolski, dyrektor BWA i UP w Pile – „jest owocem dwuletnich obchodów rocznicowych”.

 

 (Red.)