W skansenie zapachniało Wielkanocą

Kultura Piła Wydarzenia

OSIEK nad Notecią. Piękna pogoda, tłum ludzi i niesamowity klimat – taka była Wielkanoc na Krajnie, czyli dzisiejsze wydarzenie w osieckim skansenie.

Miejsce to od lat przyciąga swoją magią i nietuzinkowym pięknem. Z każdą imprezą odwiedza je coraz więcej gości. Jednak największym powodzeniem cieszą się wydarzenia związane z polskimi świętami.

Dzisiaj w skansenie oferowano atrakcje dla ducha i dla ciała. Powodzeniem cieszyły się  naturalne powiodła oraz chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem.  Na łasuchów czekały m.in. domowe gofry i cukierki krówki. Jak zawsze przy tego typu okazjach prezentowano różne sposoby zdobienia jaj, wyrabiano baranki wielkanocne z masła,  wypiekano baby drożdżowe. Z kolorowych papierów tworzono wiosenne kwiaty, ozdoby świąteczne i jak na Niedzielę Palmową przystało – palmy wielkanocne.

Swoją profesją popisywali się rzemieślnicy, a wśród nich pan Zdzisław Kempa, który swoim kowalskim młotem wykuwał razem z dziećmi podkowy szczęścia. Natomiast na pasjonatów konnych przejażdżek czekały wygodne bryczki.

I jak tu nie kochać tych plenerowych, klimatycznych imprez w skansenie?

 

 

 (Red.)

 Fot. Agnieszka Norkowska