PIŁA. ?Łączy nas pamięć? ? pod takim hasłem uczniowie Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile pod kierunkiem dyrektora szkoły Piotra Halamy oraz Kingi Mikołajewskiej, nauczyciela historii, włączyli się do akcji edukacyjno ? społecznej ?Żonkile?, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. To pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie i największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej. W tym roku, a dokładnie 19 kwietnia, przypada 76. rocznica tego wydarzenia.
Teatralna włączyła się do tej akcji po raz drugi. Wszyscy uczniowie przypięli symboliczne, papierowe własnoręcznie zrobione żonkile, wzorowane na materiałach edukacyjnych Muzeum Historii Żydów Polskich ?Polin?. To właśnie te kwiaty, w każdą rocznicę żydowskiego zrywu, pod pomnikiem Bohaterów Getta składał Marek Edelman, ostatni dowódca powstania, jeden z ocalałych z warszawskiego getta. Był polskim działaczem społecznym i politycznym, kardiologiem pochodzenia żydowskiego. W 1998 roku został odznaczony Orderem Orła Białego przez Prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego.
-Naszym nadrzędnym celem było przypomnienie młodemu pokoleniu o heroicznej walce powstańców ? mówi Kinga Mikołajewska.
Uczniowie obejrzeli film ,,Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943? , wystawę ,,Łączy nas pamięć?, która obrazowała zdjęcia i informacje związane ściśle z tym szczególnym dniem oraz prezentację poświęconą osobie Marka Edelmana. W tym roku przypada 100. rocznica jego urodzin i 10. rocznica śmierci.
To była pouczająca, i jak się okazało, bardzo wzruszająca lekcja historii.
Mateusz Kociński