PIŁA. Dzisiaj w południe, w pilskim BWA nastąpiło podpisanie umowy na realizację projektu ?Wsparcie dla osób starszych, niesamodzielnych, w tym niepełnosprawnych z terenu powiatu pilskiego?
Powiat Pilski otrzyma ponad 3 143 000 zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na realizację ważnego projektu społecznego dotyczącego poprawy życia osób starszych, niepełnosprawnych, niesamodzielnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym, umożliwienia im samodzielnego funkcjonowania poprzez utworzenie dziennych placówek, z których będą mogli korzystać i zwiększenie dostępu do usług opiekuńczych i asystenckich.
Projekt obejmie: 107 osób potrzebujących pomocy oraz 30 opiekunów z powiatu pilskiego. Całkowita wartość projektu: ponad 3 300 000 zł.
Wniosek został złożony przez Powiat Pilski do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego o dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 pod koniec stycznia tego roku.
Na 43 projekty skierowane do negocjacji projekt Powiatu Pilskiego zajął 13 miejsce otrzymując łącznie 103,5 pkt.
ZADANIA NA TERENIE GMIN: PIŁA, SZYDŁOWO i WYSOKA :
– 40 osób z gm. Szydłowo i Wysoka otrzyma tzw. przycisk życia.
– poszerzenie działalności Centrum Usług Społecznych w Wysokiej – objęcie usługami asystenckimi i opiekuńczymi 12 osób,
– utworzenie KLUBU SENIORA w Pile o zasięgu powiatowym dla 40 osób powyżej 65 roku życia przy ul. Wojska Polskiego 49 w Pile.
– utworzenie Domu Seniora w Róży Wielkiej dla 30 osób,
– poszerzenie działalności Domu Seniora w Wysokiej o 40 osób,
– szkolenia dla minimum 30 opiekunów osób niepełnosprawnych
Termin realizacji projektu i partnerzy
Projekt realizowany będzie w okresie od września 2018 roku do grudnia 2020 na terenie powiatu pilskiego przez Powiat Pilski/PCPR oraz Partnerów ? Gminę Szydłowo/GOPS, Miasto i Gminę Wysoka/MGOPS, Fundację Solidarności Międzypokoleniowej i Samopomocy Sąsiedzkiej S2, A-Kwadrat Klaudia Kaczmarek – instytucję rynku pracy.
Szczegółowy Opis wybranych zadań
Teleopieka – przyciski życia
Większość seniorów przebywa stale lub w długich okresach czasu w miejscu zamieszkania samotnie. Dlatego też w ramach projektu planuje się wdrożenie i objecie systemem bezpłatnej teleopieki domowej 40 osób z terenu gminy Szydłowo i Wysoka. W tym celu zakupionych i rozdysponowanych zostanie 40 telefonów GSM połączonych z bezprzewodową bransoletką. W sytuacji awaryjnej użytkownik wciska przycisk na bransoletce, która automatycznie łączy się z telefonem, który nawiązuje połączenie z centrum operacyjno-alarmowym teleopieki i przełącza na system głośnomówiący aby umożliwić rozmowę jeśli użytkownik nie jest w stanie dojść do telefonu. W sytuacji jeśli telefon znajduje się w innym pomieszczeniu, operator teleopieki informuje osoby wskazane przez użytkownika o zaistniałej sytuacji z prośba o sprawdzenie co się wydarzyło. Jeśli nie ma takiej możliwość, powiadamia odpowiednie służby o alarmie i o konieczności sprawdzenia sytuacji.
Klub Seniora w Pile o zasięgu powiatowym
Wychodząc naprzeciw problemom zdiagnozowanym przez Powiat Pilski/PCPR w ramach projektu planuje się wsparcie osób starszych, niesamodzielnych, w tym niepełnosprawnych poprzez utworzenie Klubu Seniora o zasięgu powiatowym, którego uczestnikami mogą być zarówno pilanie jak i pozostali mieszkańcy powiatu. Uczestnikami będzie 40 osób starszych, co do zasady po 65 roku życia.
W budynku przy ul. Wojska Polskiego 49 b znajdują się pomieszczenia o łącznej powierzchni 168 m2, w skład wchodzi 6 pomieszczeń, które zostaną dostosowane (remont i wyposażenie) na zajęcia, spotkania i warsztaty; kuchnia; toaleta; zostanie także dostosowana łazienka do potrzeb osób niepełnosprawnych. Klub będzie czynny 8 h dziennie przez 5 dni w tygodniu, a w razie potrzeb także w weekendy. W ramach projektu uczestnicy będą mieli zagwarantowane: zajęcia ruchowe/fizjoterapia, szkolenia edukacyjne prelekcje, wykłady, spotkania np. z pierwszej pomocy, warsztaty prawne, kulinarne, rękodzielnicze. zajęcia z profilaktyki zdrowotnej (wg potrzeb: geriatra, pielęgniarka, diabetolog, ortopeda),działania kulturalno-oświatowych ? wyjazdy do kina, teatru, na basen.
W ramach projektu zostanie zapewniony transport uczestników, którzy nie będą mieli możliwości dojazdu we własnym zakresie.
Obecni na podpisaniu umowy
Przedstawiciele Samorządu Województwa Wielkopolskiego:
- Pan Wojciech Jankowiak ? Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego
- Pani Sylwia Wójcik ? Dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Przedstawiciele Powiatu Pilskiego:
- Pan Eligiusz Komarowski ? Starosta Pilski
- Pan Stefan Piechocki ? Wicestarosta Pilski
- Pan Tomasz Pawłowski ? Skarbnik Powiatu Pilskiego.
- Pani Maria Bratkowska ? Zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile
Przedstawiciele Partnerów projektu:
- Pan Dariusz Chrobak ? Wójt Gminy Szydłowo.
- Pani Marzena Hertel ? Kierownik GOPS w Jaraczewie.
- Pan Marek Madej ? Burmistrz Miasta i Gminy Wysoka.
- Pani Agnieszka Hoffmann ? Kierownik MGOPS w Wysokiej.
- Pani Klaudia Kaczmarek ? firma A- Kwadrat.
Powiat Pilski