Być jak Andrzej Grubba

Czarnków Najnowsze Sport Wydarzenia

LUBASZ. Sezon tenisa stołowego w Polsce rozkręcił się na dobre. Ruszyły rozgrywki ligowe, odbywają się turnieje indywidualne i okolicznościowe? Ja jednak chciałbym cofnąć się w czasie i wrócić do okresu wakacyjnego, aby przedstawić zmiany jakie zaszły w Uczniowskim Klubie Sportowym w Lubaszu. Zmiany, które całkowicie przekształcają dotychczasową drogę rozwoju naszej sekcji.

Tegoroczne lato było jednym z kluczowych okresów w historii klubu. Jedno z ważniejszych wydarzeń odbyło się na początku lipca, podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego. Zebrani  na spotkaniu członkowie podjęli decyzję o zmianie zarządu klubu. Nowe władze na czele ze starym prezesem  postawiły sobie cele na najbliższe miesiące i zabrały się do wytężonej pracy.

Pierwsze decyzje zapadły jeszcze tego samego dnia. Od 5 lipca nasz klub zmienił nazwę z UKS Mini Max Lubasz na UKS OPTIMUM Lubasz oraz siedzibę  – z byłego już Gimnazjum przy ul. Podgórnej na Publiczną Szkołę Podstawową przy ul. Szkolnej.  Nowa nazwa klubu wybrana przez najmłodszych zawodników oznaczająca z łaciny  najlepszy/najlepsi przyczyniła się do zaprojektowania oficjalnego logo, które z dumą nosimy na piersi.

Następne wydarzenia potoczyły się jak lawina. Z Programu Klub 2019 organizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 10 000 zł. Dzięki tak pokaźnemu  wsparciu kupiliśmy 2 profesjonalne stoły Donic, 10 kartonów piłek, 5 liczydeł i 5 rakietek.  Dodatkowy sprzęt umożliwił nam utworzenie nowej grupy, która składa się z najmłodszych zawodników od 6 do 10 lat.  Od potentata branży mebli ze stali nierdzewnej oraz sprzętu do tenisa stołowego ? Firmy Plastmet Pana Edmunda Pilawskiego i Tomasza Sikory z Lubasza otrzymaliśmy 4 stoliki sędziowskie potrzebne do rozgrywek ligowych.

Z początkiem sierpnia odbyłem kilka ważnych spotkań z lokalnymi przedsiębiorcami. Rozmowy, w których opowiadałem o planie rozwoju klubu na najbliższe lata, szkoleniu dzieci i młodzieży, wynikach sportowych, strukturach organizacyjnych klubu oraz problemach, z którymi się borykamy na co dzień, przyniosły efekty większe niż się spodziewałem.  Od jednego z darczyńców otrzymałem kluczyki do  9- osobowego busa – Opla Vivaro . Tak! Jako nieliczni w kraju posiadamy własne klubowe auto. Dzięki temu został rozwiązany nasz największy problem, jakim dotychczas był transport dzieci na zawody. W ciągu sezonu występujemy na ponad 50 różnych turniejach. Teraz jesteśmy niezależni. Oszczędzamy dużo czasu i pieniędzy.

Użyczenie auta to nie był koniec wspaniałych informacji. Od firmy Spec-Truck Lubasz Pana Macieja Tomaszewskiego oraz Macieja Stachowiaka otrzymaliśmy komplet 25 profesjonalnych strojów sportowych szwedzkiej firmy ,,Stiga?. Wreszcie, po kilku latach naszej działalności w końcu wyglądamy jak prawdziwy zespół! Teraz z dumą prezentujemy się na halach sportowych w całej Polsce.

Gdy wydawało się, że to już koniec pozytywnych wydarzeń, to pojawili się następni sponsorzy, którzy nam zaufali i dołożyli cegiełkę do rozwoju UKSu. Chcieliśmy im  m.in. w tym artykule podziękować, a są to:

  • Centrum Ubezpieczeń Szymkowiak Lubasz
  • Spec-Truck Lubasz
  • Plastmet Lubasz
  • com ? Grzegorz i Wojciech Pawłowscy
  • KETTspec Czarnków
  • DiM Agencja Pracy Lubasz – Marek Gacek
  • Kamex Wieleń

Kilka słów o trwającym już sezonie. W naszej sekcji aktualnie trenuje ponad 40 osób z czego większość, to dzieci i młodzież z terenu Gminy Lubasz. 22 zawodników posiada licencję Polskiego Związku Tenisa Stołowego i występuje w oficjalnych rozgrywkach w kraju. Grono naszych zawodników znajduje się aktualnie w czołowej ,,10? Województwa Wielkopolskiego w swoich kategoriach wiekowych.

Najwyżej sklasyfikowane są: Kalina Żaczek  – zwyciężczyni  1 Grand Prix Wielkopolski żaczek, Angelika Nowak sklasyfikowana na 5 miejscu w kategorii młodziczek. Warto nadmienić, że obie zawodniczki na początku października wystąpiły w swoich kategoriach wiekowych na turniejach Grand Prix Polski. Angelika  w Wałbrzychu zajęła miejsce w przedziale 59-65 natomiast Kalina w Łaziskach Górnych ukończyła zmagania w przedziale 25-32.

Nasi reprezentanci w obecnym sezonie wygrali już kilkanaście turniejów m.in. w Poznaniu, Objezierzu, Trzciance, Chojnicach oraz zajmowali czołowe miejsca m.in. w Warszawie, Luboniu czy Krzyżu Wielkopolskim.

Dzisiaj dałbym konia z rzędem temu, kto 6 lat temu powiedziałby mi, że zwykłe zajęcia sportowe dla kilku osób zorganizowane przez młodego studenta przy lubaskim domu kultury zamienią się w profesjonalny klub sportowy, który z powodzeniem rywalizuje z największymi ?firmami? tenisa stołowego w Polsce. Perspektywy z roku na rok są coraz lepsze. Stale rosnąca ilość dzieci na sali, ich zaangażowanie, uśmiech, radość oraz osiągane wyniki są najlepszym motorem napędowym do dalszej pracy.

Na koniec chciałbym wspomnieć o ważnym, jeśli nie najważniejszym elemencie tej układanki, jakim  jest bardzo dobra współpraca z Publiczną Szkołą Podstawową w Lubaszu reprezentowaną przez Panią Dyrektor Wioletę Zarzeczną oraz z samorządem Gminy Lubasz na czele z Wójtem Panem Marcinem Filodą.  Dzięki wsparciu jakie otrzymujemy z Urzędu Gminy możemy się rozwijać i z nadziejami patrzeć w przyszłość. Popularność tej pięknej dyscypliny rośnie. W Polsce pojawiło się kilka wspaniałych talentów rywalizujących z najlepszymi zawodnikami świata. Powstało osiem nowych, centralnych ośrodków szkoleniowych , utworzono narodowy program tenisa stołowego oraz uruchomiono krajowy projekt popularyzacji tej dyscypliny pod nazwą Pingpongowe Marzenia, dzięki któremu łatwiej będzie znaleźć następców Andrzeja Grubby.  Kto wie, może i w Lubaszu doczekamy się takich wybitnych sportowców.

 

 

Prezes UKS OPTIMUM Lubasz

Bartłomiej Turek