LUBASZ. 12 grudnia o godzinie 10:05 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego w Czarnkowie otrzymuje informację telefoniczną o nagłym pożarze, do którego doszło w szkole podczas zajęć w jednej z sal lekcyjnych. W placówce trwa już ewakuacja uczniów i pracowników.
Dyżurny niezwłocznie alarmuje siły i środki państwowej straży pożarnej, ochotniczej straży pożarnej oraz przekazuje informacje do policji i państwowego ratownictwa medycznego. Po przybyciu na miejsce kierujący działaniami ratowniczymi przeprowadza rozpoznanie sytuacji.
–Po wejściu pierwszych rot do budynku okazuje się, że znajdują się tam poszkodowani o różnym stopniu obrażeń, którzy kolejno ewakuowani są na zewnątrz. KDR podejmuje decyzję o wyznaczeniu strażaka, który przeprowadzi wstępną segregację medyczną osób poszkodowanych, w celu określenia pilności udzielania pierwszej pomocy i przetransportowaniu rannych do tymczasowo stworzonego punktu koncentracji poszkodowanych, do czasu rozstawienia namiotów ratowniczych. Obecni na miejscu policjanci pomagają w zabezpieczeniu miejsca działań. Ustalają, że jeden z uczniów wykradł z sali chemicznej pojemnik z sodem, co prawdopodobnie było przyczyną pożaru. Strażacy przeszukują kolejne pomieszczenia szkoły. W jednym z nich znajdują dwie podejrzane paczki. W zaistniałej sytuacji dalsze działania zostają przerwane, a obiekt przejmuje policja; Funkcjonariusze dokonują rozpoznania sapersko-minerskiego. W paczkach znajdował się stary sprzęt elektroniczny, który nie stwarzał zagrożenia wybuchem. W tym samym czasie ratownicy medyczni udzielają pomocy osobom poszkodowanym w namiotach i wdrażają procedury medyczne adekwatne do obrażeń jakich doświadczyli poszkodowani, oczekując na przybycie kolejnych zespołów ratownictwa medycznego i przetransportowanie rannych do szpitali – relacjonuje st. kpt. Patryk Zieliński z KP PSP w Czarnkowie.
Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń służb ratowniczych, które zorganizowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Czarnkowie, Edukacją Lubasz Szkoły im. I. Paderewskiego w Lubaszu
i Państwową Uczelnią Stanisława Staszica w Pile.
Ćwiczenia miały na celu doskonalenie współpracy z policją i zespołami ratownictwa medycznego podczas zdarzeń masowych, umiejętność segregacji masowej i udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz zastosowanie procedur działań ratowniczych podczas zdarzeń masowych. Po zakończeniu ćwiczeń strażacy z PSP, OSP, policjanci oraz ratownicy medyczni przeprowadzili krótką pogadankę dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły.
Udział w ćwiczeniach wzięły zastępy z KP PSP w Czarnkowie, OSP w Lubaszu, OSP w Kruczu, OSP w Rosku, Policjanci z KPP w Czarnkowie oraz studenci ratownictwa medycznego z Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile.
Strażacy: Składamy serdeczne podziękowania Pani dyrektor Edukacji Lubasz za umożliwienie przeprowadzenia ćwiczeń oraz uczniom szkoły.
(Red.)
Fot. Renata Warnkowska