PIŁA. POZNAŃ. Chcesz zgłosić Policji przestępstwo lub wykroczenie? Nie musisz przychodzić do komendy! Możesz to zrobić przesyłając stosowną informację pocztą tradycyjną lub mailem. Aby Ci pomóc policjanci opracowali wzór takiego doniesienia. W poszczególnych polach wpisz odpowiednie informacje. Gotowe pismo (wraz z załącznikami) wyślij na adres pocztowy komendy lub komisariatu. Pamiętaj, że możesz to zrobić również drogą elektroniczną. Adresy znajdziesz na stronie internetowej danej jednostki Policji.
WZÓR
Zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa / wykroczenia
Miejscowość, data
Imię i Nazwisko osoby zgłaszającej
adres zameldowania/pobytu
(nazwa instytucji zgłaszającej, adres
i pieczęć instytucji)
dane do kontaktu ? np. numer telefonu
Komenda Miejska/Powiatowa/
Komisariat Policji
w???????.
ZAWIADOMIENIE O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTWA / WYKROCZENIA
( niepotrzebne skreślić)
Przykładowa treść:
Zawiadamiam, że (napisać co się stało, co jest przedmiotem zawiadomienia, w sposób opisowy podając jak najwięcej szczegółów zdarzenia; zwrócić uwagę na cechy czynu ? kto go popełnił, na czyją szkodę, w jaki sposób, gdzie się to stało, ewentualnie jakim narzędziem, jaki nastąpił skutek).
Należy umieścić dokładny opis sytuacji, opis pokrzywdzonych (osoby/rodziny), w przypadku przestępstw komputerowych dodatkowo należy zawrzeć dane IP komputera (o ile można je określić), z którego prowadzono korespondencję, dokonano transakcji, Nick osoby sprzedającej, informacje o dołączonych wydrukach z komputera dotyczących korespondencji. Osoba zgłaszająca powinna opisać sytuację oraz czasookres, w którym dochodziło do czynów zabronionych np. do gróźb, przemocy, odniesionych obrażeń, wskazać charakter tych obrażeń, opisać zadawane cierpienia psychiczne.
Podczas opisywania zdarzenia, aby w sposób wyczerpujący zawrzeć opis czynu, należy kierować się zasadą tzw. siedmiu złotych pytań, tj. udzielić odpowiedzi na pytania:
Co? Gdzie? Kiedy? Jak? Czym? Dlaczego? Kto?
Ponadto należy wyszczególnić:
- Świadków zdarzenia – należy podać imię, nazwisko, adres, numer telefonu do kontaktu, albo opisać świadka w taki sposób, aby móc go wytypować (np. osoba pracująca w konkretnym sklepie, mieszkającą pod numerem domu?).
- Załączniki ? należy dołączyć wydruki dokumentów, zdjęcia, pliki z zapisem monitoringu jeśli jest to monitoring prywatny, (monitoringu bezwzględnie nie nadpisywać, ale zabezpieczyć). Jeżeli monitoring zabezpieczony jest przez zewnętrzny podmiot, należy wskazać ten podmiot, a Policja zajmie się jego zabezpieczeniem we własnym zakresie. Nadto należy załączyć kopie korespondencji mailowej, sms, kopie faktur, potwierdzenia przelewów płatności itd.
- Wartość strat ? straty określić kwotowo (w PLN), ale wskazać na kwotę zakupu utraconego sprzętu, innych przedmiotów wraz z datą tego zakupu. W przypadku przedmiotów, których wartości nie można oszacować, należy je opisać, wskazując z czego były wykonane i na czym opiera się ich szacunkowa wartość.
- Wniosek o ściganie – wyróżnia się przestępstwa ścigane w trybie publicznoskargowym, prywatnoskargowym i wnioskowe. Zawiadamiający jednak jest zwolniony z rozróżniania trybów ścigania przestępstw, wobec czego w razie wątpliwości na końcu zawiadomienia należy zawrzeć zdanie: Żądam ścigania i ukarania sprawcy przestępstwa.
Uwaga: Brak znajomości danych sprawcy nie stanowi przeszkody do złożenia zawiadomienia. Należy wówczas w sposób wyczerpujący opisać co miało miejsce.
Podpis osoby składającej zawiadomienie
( imię i nazwisko czytelne)
Załączniki:(wymienić wszystkie niezależnie od wyszczególnienia ich w treści zawiadomienia)
- dokumentacja lekarska z dnia;
Kserokopia korespondencji ze sprzedającym w ilości?;
Kopia płyty CD z nagraniem…;
Itp.
KWP Poznań