PIŁA. Jutro wchodzi w życie kolejny etap łagodzenia rządowych restrykcji. Otwarte zostaną hotele, niektóre instytucje kultury oraz galerie handlowe. Zniknąć też mają kontrowersyjne „godziny dla seniorów”.
Jak będzie wyglądała „nowa normalność” w galeriach handlowych?
Na terenie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych działalność gospodarczą mogą prowadzić wszystkie sklepy z wyłączeniem: stref aktywności fizycznej (siłownie, sale i place zabaw, parki trampolin), stref gier i kin.
Przypraca się także działalność tzw. wysp handlowych, czyli stoisk z handlem detalicznym bądź usługami (np. punkt informacyjny operatora sieci komórkowej lub banku), umiejscowionych w hallu galerii handlowej.
Znosi się obowiązek utrzymywania dwumetrowego dystansu w miejscu publicznym przez członków rodziny bądź osoby mieszkające ze sobą.
Klienci powinni też mieć możliwość zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie znajdującym się na terenie obiektu handlowego lub w punkcie ustanowionym przez zarządcę obiektu. Możliwe jest ustawienie automatów do zakupu maseczek.
Właściciele sklepów znajdujących się na terenie galerii lub centrów handlowych są zobligowani do zainstalowania możliwie dużej liczby pojemników z preparatem dezynfekcyjnym przy wszystkich wejściach (również do placówek wewnątrz), a także w toaletach i przy kasach. Natomiast klienci mają obowiązek noszenia w sklepach rękawiczek jednorazowych zapewnionych przez operatora danego sklepu.
Od 4 maja całkowicie znikną „godziny dla seniorów”. – Pomysł ten raczej nie do końca był przemyślany – mówią klienci.
-Stałam w kolejce przed Lidlem. Była 9.20. Przede mna dwie osoby. Nagle starsza pani wzięła wózek i wepchnęła się jako pierwsza, bo „jej wolno”. Tłumaczenia pozostałych klientów z kolejki na nic się zdały. Prośby też nie. Usłyszeliśmy, że jesteśmy chamowatym pokoleniem. Abstrahując od tego przykrego incydentu. Rzeczywistość była taka, że seniorzy robili zakupy przez cały dzień, a nie w „swoich” godzinach. Wtedy na ogół sklepy świeciły pustkami. A gdy my po pracy chcieliśmy zrobić zakupy musieliśmy stać w długich kolejkach, w których przeważali seniorzy – mówi pani Anna (34 l.).
Od jutra wszyscy będą mogli robić zakupy na równych zasadach.
W drugim etapie mają być także otwarte hotele i inne miejsca noclegowe, sklepy budowlane w weekendy oraz niektóre instytucje kultury, w tym muzea, biblioteki i galerie sztuki.
Ma zostać również zniesiony obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla osób pracowników i uczniów transgranicznych (pracujących i uczących się u krajach sąsiadujących z Polską, np. w Niemczech lub Czechach).
(Red.)