Wielkopolskie DPS-y – sytuacja pod kontrolą

Czarnków Najnowsze Piła Trzcianka Wałcz Wydarzenia Zdrowie Złotów

WIELKOPOLSKA. Specjalnie przygotowani żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyli właśnie dwutygodniowy cykl wymazów wśród pracowników i pensjonariuszy wielkopolskich DPS-ów.

Akcja została dziś oficjalnie podsumowana przez wojewodę wielkopolskiego – Łukasza Mikołajczyka, płk. Rafała Miernika- dowódcę wielkopolskiej brygady oraz Jadwigę Kuczmę – Napierałę – dyrektor  Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej  w Poznaniu.

W ciągu 14 dni, żołnierzom udało się 8232 próbek w 63 ośrodkach  na terenie całej Wielkopolski. W tej chwili, kwarantanna jest kontynuowana w DPS-ach w Kaliszu i Poznaniu. Wojewoda wielkopolski podczas dzisiejszego podsumowania akcji stwierdził, że sytuacja Domów Pomocy Społecznych jest już stabilna, jednak nieustannie pozostaje w kontakcie z organami, które odpowiedzialne są za ich administrowanie.

Działania zespołów wymazowych zabezpieczał 125 batalion lekkiej piechoty w Lesznie, który wchodzi w skład 12 WBOT.

-Wykonanie ponad 8 tysięcy wymazów przez  dwa tygodnie, to naprawdę ciężka praca.  Muszę podkreślić, że współpracowaliśmy z zespołami wymazowymi z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Razem zrealizowaliśmy to zadanie planowo. Chciałbym  podkreślić, że jak zawsze była to doskonała współpraca ze wszystkimi samorządami oraz Państwową Inspekcją Sanitarną – tłumaczy płk Rafał Miernik, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W weekend kolejna akcja, którą będą prowadzić terytorialsi. W Kępnie powstanie kolejny punkt TEST&GO. Od poniedziałku z kolei metodą „drive thru” będą mogli przebadać się na obecność koronawirusa mieszkańcy Pleszewa.

***

12 Wielkopolska Brygady Obrony Terytorialnej od początku angażuje się w walkę z pandemią na terenie Wielkopolski oraz Ziemi Lubuskiej. Terytorialsi wspierają personel medyczny,  zabezpieczali granice, opiekują się weteranami i seniorami, dostarczając zakupy i leki. Jednostka  współpracuje z wojewodami. Żołnierze wspierają także policjantów w doglądaniu osób w kwarantannie. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik – oficer o bogatym doświadczeniu wojskowym. W skład 12 WBOT wchodzą trzy bataliony lekkiej piechoty: 124blp w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie (woj. lubuskie).

Ppor. Anna JASIŃSKA

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. DWOT