Bartek kręci kilometry po Krajnie

Najnowsze Piła Podróże Wydarzenia Złotów

   Bartosz Małłek z Tarnowa Opolskiego, absolwent Uniwersytetu Opolskiego, pilot wycieczek, animator kultury, społecznik, podróżnik, genealog, prezes Fundacji Czas Podróżników ma wiele pasji, a wśród nich także dwa kółka, na których wyruszył w podróż po Krajnie. Zaliczając kolejne kilometry na rowerze podziwia uroki tego regionu, jego historię i zabytki.

Ta turystyczno-historyczno-genealogiczna podróż – Tour de Krajna – rozpoczęła się 17 czerwca i potrwa 10 dni. W tym czasie Bartosz Małłek pokona blisko 900 kilometrów.

   -W tym roku kolejny raz ruszam na rowerze na ziemię przodków. W 2018 była to Ukraina, tym razem jest Krajna, kraina historyczna leżąca w uproszczeniu między Piłą, Bydgoszczą, a Chojnicami – mówi Bartosz.

Podróżnik wyruszył z Bydgoszczy, dokąd dowiózł go pociąg z Opola. W swojej rowerowej podróży ma zamiar odwiedzić m.in. Komorowo, Wtelno, Świekatowo, Gostycyn, Sępólno Krajeńskie, Tucholę, Wałdowo, Kamień Krajeński, Debrzno, Złotów, Sypniewo, Więcbork, Runowo Krajeńskie, Mroczę, Nakło nad Notecią, Wyrzysk, Łobżenicę, Ujście oraz Piłę.

Bartosz Małłek codziennie przemierza dziesiątki kilometrów. Wszędzie gdzie się pojawia jest rozpoznawalny. Ludzie go pozdrawiają i zapraszają w odwiedziny. W Wielkim Buczku spotkał się z prof. Jowitą Kęcińską-Kaczmarek i Marią Jaszczyk, w Więcborku natomiast czekała na mnie grupa miłośników historii. Takich spotkań i życzliwych ludzi było znacznie więcej.

Jednak Bartosza fascynują nie tylko spotkania z mieszkańcami czy dzieje mijanych miejscowości, ale i zabytki. Chociaż tutaj zdarzają się rozczarowania…

   „Oszukali mnie, oszukali po stokroć! W planach miałem odwiedzić miejscowość Żalno. W ostatniej chwili korygowałem trasę. Do Żalna przyciągnął mnie „dwór obronny”, taką informację znalazłem gdzieś na jakiejś mapie. Dwór obecnie to agroturystyka. Cóż za zawód” – napisał w jednej z relacji podróżnik z Opolszczyzny.

Tour de Krajna kończy się 26 czerwca. W ostatnim dniu Bartosz Małlek pojedzie z Bagdadu przez  Samostrzel, Lubaszcz, Nakło nad Notecią,  Potulice do Bydgoszczy, miasta z którego wyruszył na krajeńską ziemię.

Relację z wyprawy Bartosza Małłka można znaleźć na profilu Brzmi Jak Plan oraz Tropem Korzeni.

 

 (Red.)

 Fot. Brzmi Jak Plan