39 gmin byłego województwa pilskiego w „Bitwie o wozy”

Chodzież Czarnków Na sygnale Najnowsze Piła Trzcianka Wałcz Wydarzenia Złotów

Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich, gminy do 20 000 mieszkańców, w których zostanie odnotowana najwyższa frekwencja, otrzymają nowy wóz strażacki. W całej Polsce do wygrania jest 49 pojazdów, z których jeden trafi do jednostki ochotniczej straży pożarnej w byłym województwie pilskim.

Akcja profrekwencyjna „Bitwa o wozy” ma charakter apolityczny. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, poprzez sfinansowanie wozu strażackiego, chce docenić najbardziej zmobilizowane lokalne społeczności.

– Kampania propaguje aktywne i świadome uczestnictwo mieszkańców w życiu społecznym. Przede wszystkim jednak ma zachęcić do pójścia do urn w wyborach prezydenckich 12 lipca – podkreślał wicewojewoda Maciej Bieniek podczas wczorajszego briefingu w pilskiej delegaturze Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Środki na zakup średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych trafią do 49 gmin z najwyższą frekwencją w każdym z 49 byłych województw – według stanu granic województw, który obowiązywał na koniec 1998 roku.

– To duża szansa dla samorządów, które z uwagi na konieczność wysokiego wkładu własnego, nie mogły pozwolić sobie na zakup nowego wozu dla strażaków-ochotników. Po pierwszej edycji akcji, szesnaście samorządów otrzymało z rąk ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego promesy na zakup pojazdów, czyli przyrzeczenie spełnienia świadczenia. W drugiej edycji kampanii, MSWiA zwiększyło kwotę dotacji do rozdysponowania i nowe pojazdy otrzyma aż 49 jednostek samorządu terytorialnego z najwyższą frekwencją – zaznaczał wicewojewoda wielkopolski Maciej Bieniek. – Co ważne, do frekwencji nie będą wliczane głosy oddane w lokalach na podstawie zaświadczeń, czyli od osób, które na co dzień nie mieszkają w danej gminie – podkreślił.

Na terenie byłego województwa pilskiego o wóz strażacki rywalizować będzie w sumie 39 gmin. Są to: Budzyń, gmina miejska i wiejska Chodzież, Margonin, Ryczywół, Szamocin, Ujście, gmina miejska i wiejska Czarnków, Drawsko, Lubasz, Połajewo, Wronki, Białośliwie, Kaczory, Łobżenica, Miasteczko Krajeńskie, Szydłowo, Wyrzysk, Wysoka, Krzyż Wielkopolski, Wieleń, Damasławek, Gołańcz, Rogoźno, Wapno, gmina wiejska Wągrowiec, Jastrowie, Krajenka, Lipka, Okonek, Tarnówka, Zakrzewo oraz gminy miejska i wiejska Złotów. W rywalizacji wezmą także udział gminy położone w obecnym województwie zachodniopomorskim, a do 1998 roku w byłym województwie pilskim: Człopa, Mirosławiec, Tuczno i gmina wiejska Wałcz. Z rywalizacji zostają wyłączone samorządy, w których liczba mieszkańców przekracza 20 000 – miasto Piła, miasto i gmina Trzcianka oraz gminy miejskie Wałcz i Wągrowiec.

Jakub Monterial

Fot. – To duża szansa dla samorządów, które z uwagi na konieczność wysokiego wkładu własnego, nie mogły pozwolić sobie na zakup nowego wozu dla strażaków-ochotników – podkreślał podczas konferencji w Pile wicewojewoda wielkopolski Maciej Bieniek. Na zdjęciu – z Hanną Monarszyńską, kierownik pilskiej delegatury urzędu wojewódzkiego