Wakacje z przyrodą

Najnowsze Piła Podróże Wydarzenia

   DĘBÓWKO NOWE. Dziecięcy zachwyt pięknem przyrody – to główny efekt zajęć edukacyjnych, które odbyły się w lipcu w Dębówku Nowym. W “Wakacjach z przyrodą” wzięło udział 16 dzieci z gminy Białośliwie.

Celem zajęć było podniesienie zdolności poznawczych, wiedzy i umiejętności oraz wrażliwości na naturę u dzieci w wieku 4-9 lat. Mali uczestnicy wspólnie z nauczycielem i edukatorem przyrodniczym wzięli udział w cyklu zajęć edukacyjnych – wycieczkach i wyprawach pieszych. Zwiedzali najbliższą okolicę, w myśl idei, że piękno przyrody można odkrywać obok siebie.

 

Podczas wyprawy na Jezioro Kopcze mali odkrywcy badali życie w wodzie i na lądzie. Obserwowali błotniarki stawowe, larwę ważki, chruściki i wodnego skorpiona – płoszczycę. A w okolicznym lesie odkryli nieskończone pokłady pysznej borówki czernicy!

W gminie Wyrzysk spacerowali w lesie w pobliżu leśniczówki Zielona Góra, odwiedzili leśny kurhan, zabytek archeologiczny datowany na XII wiek. W inne dni uczestnicy odkrywali przyrodę Dębówka Nowego i pradoliny Noteci. Na piaszczystej drodze tropili sarny i ptaki. Na śluzie Krostkowo na Noteci dzieci pomagały panu śluzowemu otwierać i zamykać wrota do śluzy.

Zorganizowano także wycieczkę do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią i do Parku Raczyńskich w Białośliwiu. U pszczelarza w Białośliwiu dowiedzieli się jak rozpoznać pszczelą matkę, jak daleko latają pszczoły, jak długo żyją, i wiele innych ciekawych rzeczy. Dzieci przymierzały stroje pszczelarskie, obserwowały pozyskiwanie miodu z plastra. No i oczywiście smakowały miód!

   -Chcieliśmy pokazać dzieciom i rodzicom, że można aktywnie i twórczo spędzać czas w naturze – mówi Magda Mela ze Stowarzyszenia Teraz Tu, organizatorka zajęć.  -W powiecie pilskim jest mnóstwo ciekawych miejsc, które można zwiedzać całą rodziną. Można świetnie się bawić i uczyć bez drogiego sprzętu biwakowego i plastikowych zabawek – dodaje.

Z zebranych przyrodniczych skarbów dzieci na zakończenie zajęć zrobiły naturalne ozdoby – obrazki, florystyczne zakładki do książek i kwiatowe tkaniny. Każdy z małych odkrywców otrzymał pamiątkowy dyplom.

Projekt “Wakacje z przyrodą” dofinansowany był ze środków LGD Krajna nad Notecią.

 

 

 

 

 

 

 

 

Grzegorz Supron
Stowarzyszenie Teraz Tu