Oszukał ją fałszywy policjant. Straciła 41 tysięcy złotych

Czarnków Na sygnale Najnowsze Wydarzenia

CZARNKÓW. 41 tysięcy złotych straciła 50-letnia mieszkanka gminy Czarnków, po tym jak przekazała pieniądze nieznajomemu mężczyźnie. Kobieta przekonana była, że gotówka potrzebna jest jej córce, aby uniknęła więzienia za spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego. Policjanci poszukują oszustów i po raz kolejny przestrzegają przed nieznajomymi.

13 sierpnia policjanci otrzymali kilka zgłoszeń od zaniepokojonych mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, którzy informowali o próbie oszustwa ,,pod legendą”. Przestępcy próbowali wyłudzić od nich pieniądze. Osoby te jednak w porę zareagowały i powiadomiły mundurowych. Ale nie wszystkie…

Tego samego dnia po południu 50-letnia mieszkanka gminy Czarnków poinformowała funkcjonariuszy, że padła ofiarą oszustwa. Straciła 41 tys. złotych.

-Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że na jej telefon zadzwonił fałszywy policjant, przedstawiając nieprawdziwe informacje o rzekomym wypadku drogowym, jaki miała spowodować córka kobiety. Sprawca poinformował o konieczności przekazania pieniędzy, aby rzekoma córka mogła uniknąć aresztu. Sposób prowadzenia rozmowy był na tyle przekonujący, że 50-latka uwierzyła w opowieść. Chwilę po zakończonej rozmowie udała się we wskazane miejsce, gdzie zjawił się mężczyzna, któremu przekazała pieniądze, w kwocie 41 tys. złotych. Była przekonana, że pomaga córce, jednak po kilku godzinach, po rozmowie z córką, kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa – mówi asp. Karolina Górzna-Kustra z czarnkowskiej Policji.

Policja poszukuje sprawców i po raz kolejny apeluje do wszystkich o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi.

-Przestrzegamy przed łatwowiernością w przypadku podobnych telefonów. Każdą taką informację należy zweryfikować, a szczególnie wtedy, gdy rozmówca prosi nas o pieniądze – dodaje Górzna-Kustra.

Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy należy zawsze:

– potwierdzić informację u innych członków rodziny,

– nie działać w pośpiechu,

– odłożyć termin udzielenia pożyczki,

– nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,

– nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym,

– o każdym podejrzanym telefonie niezwłocznie powiadomić Policję.

Pamiętaj, Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Bądź czujny, nie daj się oszukać!

(Red.)