Pilskie lasy, czy pilskie śmietniki? Piękne tereny, o które nie dbamy.

Wydarzenia

Polska jest krajem w którym wszyscy możemy w mniejszym lub większym stopniu korzystać z uroków leśnych wypraw. Przyzwyczailiśmy się do tego, że mamy las na wyciągnięcie ręki. W związku z powyższym wydawałoby się, że wszyscy doskonale wiemy, jak zachować się w lesie, tymczasem idąc na spacer lasami wokół Piły widzimy śmietnik a nie leśne runo.

Piła, to miasto, które może cieszyć się prawdziwą piękną zielenią, ale niestety te piękne leśne tereny są miejscem, o które nie dbamy. Patrząc na te małe pojedyncze papierki można dojść od wniosku, że ludzie znaczą sobie drogę, niczym Jaś i Małgosia z bajki. Łatwo, więc stwierdzić, że największym zagrożeniem dla lasów jest człowiek.

Zaczęło robić się ciepło. W związku z panującą epidemią sporo miejsc było zamkniętych, więc wiele osób stwierdziło, że na spacer ze znajomymi ruszy do lasu. W lesie zawsze znajdzie się miejsce, żeby usiąść i zrobić sobie symboliczny piknik. Choć częściej są to zwykłe spotkania z piwem w lesie. I choć picie czegokolwiek poza wodą, herbatą z termosu czy kawą nie jest dobrze widziane, to jeśli już korzystasz w ten „piknikowy sposób z lasu” to zabierz ze sobą śmieci, które przyniosłeś!

Przy niemalże każdym wyjściu z lasu są śmietniki, które są puste, bo mnóstwo osób woli robić śmietnik z lasu. Wiele z tych pozostawionych śmieci to opakowania po cukierkach, części opakowań po papierosach, puszki po napojach, jakaś butelka po wodzie, czyli niewielkie śmieci, które łatwo przenieść i zostawić w koszu. Można je włożyć do torebki, często zmieszczą się w kieszeni i nawet w domu można się ich pozbyć, bo las na pewno nie jest dobrym miejscem na to, żeby te śmieci zostawiać na leśnych dróżkach. To trochę tak jakbyśmy rzucali śmieci na dywan w salonie, bo podejść do kosza w kuchni, to zbyt duży wysiłek.

Las nie jest naszym domem, jesteśmy w nim gośćmi. Zachowajmy się, więc tak jak na gości przystało.

Sporo słyszy się o osobach, które potrafią w samochodach przywozić śmieci wielkogabarytowe lub kilka worków zwykłych śmieci z gospodarstwa domowego i wyrzucają je w mniej uczęszczanych miejscach. Foto pułapki sprawiają, że tacy ludzie są ścigani i wlepiane są im kary finansowe. Nam za wyrzucenie jednego papierka w lesie taka kara nie grozi, ale warto byłoby zachować samemu dla siebie choć odrobinę przyzwoitości i nie wyrzucać wszystkiego jak leci w lesie. Bądźmy wzorem dla innych.

W wielu miejscowościach obywatele tworzą oddolne inicjatywy i ruszają z workami do lasów, by pozbierać śmieci po osobach, które się zapomniały. I to jest wzorowe zachowanie w lesie. Sami idąc na spacer możemy raz na jakiś czas wziąć reklamówkę albo worek na śmieci i podnieść to, co zauważymy na swej drodze. Może ktoś nas zauważy i przynajmniej nie wyrzuci papierka, a może ktoś sam z siebie też następnym razem zabierze worek do lasu???

I nie chodzi tu tylko o kulturę osobistą, ale o dbanie o innych, bo śmieci szkodzą całemu leśnemu ekosystemowi. Zwierzęta często trują się plastikowymi śmieciami. Bywa, że chodzą z plastikowymi śmieciami na łapach, ranią łapy o porozbijane butelki i niestety nie mogą normalnie funkcjonować.

Pamiętajmy, że nikt nie broni nikomu pójść do lasu i czegoś przekąsić. Jednak zamiast prześcigania się w tym, kto zostawi po sobie więcej śmieci, lepiej zapamiętać, że wszystko, co ze sobą do lasu przynosimy musimy ze sobą zabrać.

Dagmara Małgorzata