COVID-19 czy grypa? Ich wirusy mogą się połączyć?

Najnowsze Piła Wydarzenia Zdrowie Złotów

Zbliża się okres zachorowań na grypę. W dobie koronawirusa budzi on podwójne obawy, bo jeśli objawy i grypy, i COVID-19 są bardzo zbliżone – przynajmniej w początkowej fazie – czy będziemy potrafili te choroby odróżnić? A może dojdzie do sytuacji, że oba te wirusy połączą się, tworząc jeszcze trudniejszą do zwalczenia hybrydę?

Naukowcy twierdzą, że owszem, u tej samej osoby może dojść do jednoczesnego zakażenia koronawiruasem SARS-CoV-2 i wirusem grypy, ale jednocześnie uspokajają – oba te patogeny nie mogą się połączyć i stworzyć hybrydy.

-Taka wymiana materiału genetycznego jest możliwa jedynie między blisko spokrewnionymi koronawirusami ? powiedział portalowi polsatnews.pl wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. –Zatem nie może dojść dojdzie do połączenia wirusa grypy z koronawirusem. Nie powstanie nowy, być może jeszcze groźniejszy patogen.

Czy ta opinia specjalistów może nas uspokoić? W pewnej mierze tak. Jednak ci, którzy samą grypę przechodzą bardzo ciężko, nie wyobrażają sobie dodatkowego obciążenia organizmu koronawirusem.

-Dla mnie to oznacza jedno – śmierć – mówi 77-letnia pani Halina ze Złotowa. Kobieta od lat choruje na astmę. Na dodatek cierpi również na choroby autoimmunologiczne. Przyznaje – Boję się tej jesieni…

A niestety, wraz z nastaniem sezonu grypowego wiele osób może zakazić się jednocześnie koronawirusem SARS-CoV-2 i wirusem grypy. Dlatego – dopóki nie ma jeszcze szczepionki przeciwko chorobie COVID-19 – zaleca się szczepienia przeciwko grypie.

Chociaż oba wirusy bardzo się od siebie różnią i nie musimy się obawiać, że powstanie jakaś hybryda, to jednak efektem “podwójnego” zakażenia może być cięższy przebieg choroby.

-To dwa bardzo niebezpieczne patogeny – ostrzega w polsatnews.pl profesor Pyrć.

Zarówno grypa jak i COVID-19 w początkowej fazie mają podobne objawy: gorączka, osłabienie, kaszel, ból gardła czy biegunka. O ile w przypadku grypy odczuwamy ból głowy i mięśni, o tyle u zakażonych koronawirusem jest to rzadki objaw. Natomiast u większości pacjentów “covidowych” występuje suchy kaszel i uczucie duszności. Wielu z nich skarży się także na utratę smaku i węchu. Niekiedy jest to jedyny objaw choroby.

(Red.)

Fot. Pixabay