365 dni wsparcia Ukrainy

Historia Najnowsze Piła Regiony Ukraina Wydarzenia
Wielkopolscy terytorialsi już od roku wspierają administrację publiczną w pomocy uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. 12. WBOT od początku działała dwutorowo- w województwie wielkopolskim i lubuskim.
Niezawodna Pomoc to operacja realizowana przez Wojska Obrony Terytorialnej na rzecz podmiotów administracji publicznej, które wspierają i przyjmują uchodźców z Ukrainy. Właśnie mija 365 dni od początku operacji.
12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej niemal od początku wybuchu wojny w Ukrainie aktywnie wspiera działania pomocowe na rzecz uchodźców. Każdego dnia do wsparcia wojewodów oddelegowanych było kilkudziesięciu terytorialsów.
Żołnierze wspólnie z pracownikami Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przepakowywali w magazynie przy ul. Lotniczej łóżka, koce i poduszki, które trafiły do miejsc chwilowego odpoczynku. Hub przeładunkowy funkcjonował również w Skwierzynie – w województwie lubuskim. Żołnierze, w ramach GWRU (Grupa Wsparcia Relokacji Uchodźców), całodobowo pomagali w organizowaniu i funkcjonowaniu punktów recepcyjnych m.in. na Międzynarodowych Targach Poznańskich, w Hali Arena, w hali Politechniki Poznańskiej, czy w hali Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Dożynkowej oraz w Rzepinie. Podobne punkty znajdowały się również w Środzie Wlkp, Kiekrzu i Kaliszu oraz w Gorzowie Wlkp i Zielonej Górze. Skład każdej takiej grupy utworzony był z żołnierzy WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, psychologów oraz osób cechujących się empatią.
Niemal od początku moi żołnierze wspierali administrację publiczną w udzielaniu pomocy naszym sąsiadom z Ukrainy. Wspólnie staraliśmy się pomóc im w przetrwaniu tego trudnego czasu. Pomoc prowadzona była w dwóch województwach, które stanowią nasz stały rejon odpowiedzialności – tłumaczy płk Zbigniew TARGOŃSKI, dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej są zawsze tam, gdzie potrzebna jest ciężka praca i pomoc drugiemu człowiekowi. Mogliśmy liczyć na ich zaangażowanie i pomoc w walkę z pandemią COVID-19 i możemy liczyć również teraz, kiedy swoją służbą wspierają działania mające na celu zapewnienie schronienia w naszym kraju uchodźcom z Ukrainy. Za tę służbę, która w dzisiejszych czasach jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek, bardzo dziękuję – mówi Michał ZIELIŃSKI, Wojewoda Wielkopolski.
Kolejny, bardzo ważnym aspektem wsparcia był transport poszkodowanych żołnierzy ukraińskich do placówek medycznych na terenie Poznania oraz transport osób towarzyszących do wyznaczonych hoteli. W skali WOT, w tym czasie terytorialsi udzielili wsparcia ponad
2,5 mln uchodźcom i przetransportowali blisko 1600 ton materiałów niezbędnych do udzielania im pomocy.
fot. 12. WBOT