Dzisiaj wybrali rower zamiast samochodu

Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Dziś Dzień bez Samochodu – czyli międzynarodowa kampania proekologiczna świętowana corocznie 22 września. O zaletach jazdy rowerem przypominali policjanci wałeckiej drogówki. Głównym celem działań mundurowych była troska o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, korzystających na co dzień z tego ekologicznego środka transportu. Dzień bez Samochodu ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach.

Chociaż dzisiaj pierwszy dzień jesieni – w pogodzie wciąż mamy lato. Taka aura dopisuje rowerzystom. A rower to nie tylko tani środek transportu. To przede wszystkim ekologia i zdrowie. Dlatego cyklistów nie brakuje na drogach nawet w porze jesienno- zimowej.

Asp. Beata Budzyń: –O tych niechronionych uczestników ruchu drogowego zadbali dzisiaj w „Dniu bez samochodu” policjanci z wałeckiej drogówki. Rower to bardzo modny, ekonomiczny i ekologiczny środek transportu. Jednak wciąż odnotowuje się wypadki drogowe z udziałem rowerzystów.

Aby poprawić bezpieczeństwo miłośników jazdy na dwóch kółkach policjanci zaopatrywali rowerzystów w elementy odblaskowe.

-W Polsce nie ma obowiązku jazdy w kamizelkach odblaskowych na rowerze. Decyzja pozostaje w gestii samych zainteresowanych. Niemniej poprawia ona widoczność w ruchu ulicznym zarówno w dzień, jak i w nocy – dodaje Budzyń.

Taką kamizelkę mógł dzisiaj otrzymać od policjantów każdy rowerzysta. A do kompletu odblaski na koła. Niestety, wciąż sporej grupie cyklistów moda odblaskowa się nie podoba. I ci rezygnowali z wręczanej niespodzianki.

O swoje bezpieczeństwo rowerzyści na drodze mogą i powinni dbać na wiele sposobów. Przede wszystkim należy zadbać o swoją widoczność- przypominali sierż. Paweł Jazowiecki i sierż. Magdalena Uliczna.

Pamiętajmy! Rowerzysta powinien wyposażyć rower w oświetlenie, obowiązkowo jeśli porusza się w nocy. Dodatkowo warto zamontować na rowerze elementy odblaskowe, a do garderoby włączyć nalepki lub opaski odblaskowe, które założone na nogi i ręce poprawią ich widoczność.

(Red.)

Fot. KPP Wałcz