Wsiadł za kierownicę mimo cofniętych uprawnień

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

KRAJENKA. Krajeńscy policjanci w miejscowości Węgierce zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę citroena. 31-letni mieszkaniec Poznania prowadził auto pomimo decyzji Starosty Poznańskiego o cofnięciu mu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi za przekroczoną liczbę punktów karnych. W myśl przepisów czyn ten stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat.

Art. 180a k.k. stanowi, iż ?Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.?

Celem dodania w 2015r. do Kodeksu Karnego art. 180a było wyeliminowanie z ruchu osób, którym zostały cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi, a pomimo cofnięcia uprawnień prowadzą dalej pojazdy mechaniczne.

Z taką odpowiedzialnością musi liczyć się 31-letni mieszkaniec Poznania. Kierowca został zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego Komisariatu Policji w Krajence wczoraj o godz. 21.40 w miejscowości Węgierce. Podczas sprawdzania wymaganych dokumentów okazało się, że mężczyzna w ogóle nie powinien prowadzić auta. Mężczyzna doskonale zdawał sobie sprawę z konsekwencji, jakie może ponieść za swoje postępowanie.

Za niestosowanie się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami może mu grozić grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. 31-latek przyznał się policjantom, że decyzją Starosty Poznańskiego ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi za przekroczoną liczbę punktów karnych.

Teraz nieodpowiedzialny kierowca, odpowie przed sądem.

Podkom. Maciej Forecki /KPP Złotów