WAŁCZ. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Wałczu w ramach poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego prowadzą cykliczne akcje polegające na zaopatrywaniu pieszych i rowerzystów w elementy odblaskowe.
Kilka dni temu pora jesieni zagościła na dobre. Zmrok zapada coraz szybciej, a warunki pogodowe nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych na drodze. Dni są coraz krótsze, wieczory dłuższe, a do tego mgła i opady. To znak, że należy jeszcze bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo. Szczególnie należy zwrócić uwagę na to, aby zwiększyć swoją widoczność przez zastosowanie elementów odblaskowych i tym samym dać się zauważyć kierowcom.
Policjanci ruchu drogowego w ramach prowadzonych własnych akcji jak i akcji ogólnopolskich przypominają o tym, pieszym i rowerzystom. Przez ostatnie dni w ramach akcji informacyjno- edukacyjnej pod nazwą ?Świeć przykładem- noś odblaski? zaopatrywali mieszkańców powiatu w elementy odblaskowe.
Odblaskowe kamizelki, opaski i zawieszki otrzymali zarówno mali jak i duzi mieszkańcy. Co daje odblask i dlaczego warto go nosić nawet w terenie zabudowanym? Posiadanie jakiegokolwiek elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów.
W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie, czy nawet życie. To, że widzimy samochód nie znaczy, że kierowca widzi nas: bo może być w tym czasie zajęty rozmową przez telefon; zmieniać stację w radiu, rozmawiać z dzieckiem, które siedzi na tylnym fotelu czy do złej widoczności przyczynią się warunki pogodowe itp. Zatem nie ryzykujmy własnym życiem i nośmy odblaski! Przypominali policjanci.
Warto wiedzieć!
Istotnym elementem, który jest często pomijany to wysokość, na które jest opaska odblaskowa. Lampy samochodowe oświetlają drogę i najpierw odsłaniają postać pieszego od nóg. Jeśli zawiesimy element na szyi, będziemy widoczni z ok. 150 m. Każde pół metra niżej powoduje, że kierowca zauważy nas o ok. 30 m wcześniej. Te kilkadziesiąt metrów może zadecydować o życiu pieszego czy rowerzysty.
Asp. Beata Budzyń/KPP Wałcz