Policjanci przypominali o obowiązku noszenia maseczek

Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. 10 października weszły w życie obostrzenia związane ze znacznym przyrostem tempa zachorowań na SARS-CoV-2 w Polsce. To wiąże się z obowiązkiem zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Dzisiaj od rana mundurowi kontrolowali ulice Wałcza zgodnie z wypełnianiem swoich obowiązków służbowych, w tym przypadku związanych z zakrywaniem ust i nosa.

Przypomnijmy. 10 października w życie weszło nowe Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wydanie rzeczowego dokumentu stanowi reakcję władz państwowych na znaczne zwiększenie tempa przyrostu zachorowań na SARS-CoV-2 w Polsce.

W trosce o życie i zdrowie mieszkańców wałeccy policjanci czuwają nad przestrzeganiem zasad i zdecydowanie reagują na ich łamanie. Każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy.

Na ulicach całego kraju, w tym również na terenie powiatu wałeckiego ruszyły wzmożone kontrole Policji. Mundurowi sprawdzają przede wszystkim czy obowiązek zakrywania ust i nosa, zarówno w przestrzeni zamkniętej tj. w sklepach jak i otwartej tak, na przykład na ulicach jest przestrzegany. Obecny przyrost liczny zachorowań powinien dać nam wszystkim do myślenia.

Wśród wałczan daje się zauważyć dużą dyscyplinę, rozsądek i społeczną odpowiedzialność wobec obowiązujących obostrzeń.

Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych.

Obowiązek dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Na czym polega? Usta i nos musisz zasłonić w przestrzeni zamkniętej – np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej, a także w przestrzeni otwartej – na ulicy, na bulwarach, na cmentarzach.

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

• na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, • w autobusie, tramwaju i pociągu,

• w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,

• w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,

• w kinie i teatrze,

• u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu, w kościele i szkole, na uczelni

• w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej. Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa? W lasie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w ogródkach działkowych i na plaży.​

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?

W lasie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w ogródkach działkowych i na plaży.​

Ważne!

Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:

• całościowe zaburzenia rozwoju,

• zaburzenia psychiczne,

• niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,

• trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.

Pamiętajmy, przepisy obowiązują nas wszystkich i to od naszego odpowiedzialnego zachowania zależy zdrowie każdego z nas. Weźmy odpowiedzialność za siebie i swoich najbliższych!

Asp. Beata Budzyń/KPP Wałcz