ZŁOTÓW. Konsekwencje karne, jakie przewiduje prawo dla pijanych za kierownicą są dotkliwe, jednak 64?latek prawdopodobnie myślał, że uniknie kontroli i wsiadł za kierownicę ciężarowego renault mając ponad pół promila alkoholu w organizmie i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
W czwartek 7 stycznia br. w miejscowości Dolnik policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego złotowskiej jednostki prowadzili pomiar prędkości.
?Na problem przekraczania prędkości w tym miejscu uwagę zwrócili mieszkańcy za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa ?mówi podkom. Maciej Forecki ze złotowskiej Policji.
Kilka minut po godzinie 9.00 rano policjanci zmierzyli prędkość ciężarowego renault. Jechał 76 km/h. W związku z przekroczeniem prędkości o 26 km/h, zatrzymali auto do kontroli drogowej.
?Już w trakcie rozmowy policjanci wyczuli od kierowcy silną woń alkoholu. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny potwierdziło ich przypuszczenia. 64-letni mieszkaniec powiatu człuchowskiego miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. Dodatkowo w trakcie przeprowadzanej kontroli drogowej mundurowi ustalili, że kierowca ma orzeczony aktywny zakaz prowadzenia pojazdów do 2021 roku ? kontynuuje oficer prasowy KPP w Złotowie.
Tym sposobem mężczyzna po raz kolejny złamał prawo i po raz kolejny stanie przed Sądem. Tym razem kara na pewno będzie surowsza.
?Kierowca, który zostanie ponownie zatrzymany i skazany za jazdę po alkoholu może zostać ukarany karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a ponadto wobec takiego kierowcy Sąd orzeka obligatoryjnie dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dodatkowo Sąd orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie co najmniej 10 000 złotych ? informuje Forecki.
Pomimo wielu apeli policji i tragicznych zdarzeń drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, wciąż pojawiają się nieodpowiedzialne osoby wsiadające za kierownicę po alkoholu. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji, powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijany kierowca jest zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.
(Red.)
Fot. KPP Złotów