Za drogo, czy warunki terenowe? Schody przy Kochanowskiego nie dla inwalidów

Chodzież Inwestycje Najnowsze Wydarzenia

CHODZIEŻ. “Cieszy nas fakt, że długo oczekiwany remont schodów w Chodzieży (zejście z ulicy Kochanowskiego) doczekał się w końcu realizacji, ale nie możemy zrozumieć dlaczego zjazd dla osób z niepełnosprawnością, rodziców z dziećmi w wózkach został przy tym całkowicie zlikwidowany?” ? czytamy na facebookowym profilu grupy inicjatorskiej bez Barier.

Co prawda poprzedni podjazd nie był przystosowany do użytkowania, ale remont mógł to zmienić! I na taką właśnie korzystną zmianę liczyli niepełnosprawni. Cóż. Zawiedli się. Bo nie dość, że nie wykonano żadnego remontu podjazdu, to na dodatek całkowicie go zlikwidowano.

Dlaczego? No właśnie. Tu  zarządca podaje dwa powody. W zależności od tego, kto pyta.

Zatem lokalne media usłyszały, że to ?wysoki koszt uniemożliwił remont podjazdu?. “(…) Przy schodach przez lata znajdował się również zupełnie zniszczony betonowy podjazd dla rowerów i wózków, jednak ze względu na bardzo wysokie koszty nie zostanie on ponownie utworzony“.

 Zaś najbardziej zainteresowani, czyli grupa Bez Barier dowiedziała się, iż to niemożność  spełnienia wymagań technicznych oraz warunki terenowe uniemożliwiły wykonanie ścieżki rowerowej, a także pochylni dla osób z niepełnosprawnością.

?Dotychczasowe schody z podjazdami zostały zbudowane w 1978 roku i nie spełniały już  wymagań prawa budowlanego(…) ? wyjaśnia w piśmie do Stowarzyszenia Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. (…) Odtworzenie istniejących podjazdów  stanowiłoby zagrożenie bezpieczeństwa ruchu pieszych, zwłaszcza osób niepełnosprawnych i rowerzystów”. (…)Podczas opracowywania dokumentacji projektowej rozważano możliwość zastąpienia chodnika i schodów ścieżką rowerową, lecz możliwe do osiągnięcia parametry techniczne uniemożliwiłyby ze względu na bezpieczeństwo i przepisy prawa dopuszczenie ruchu pieszego w tym również osób niepełnosprawnych. Warunki lokalne , a w szczególności różnice wysokości uniemożliwiały wykonanie pochylni”.

?Który zatem powód mamy sobie wybrać?  ? Pytają członkowie Bez Barier. ?Może warto było od razu postawić znak zakaz poruszania się dla osób na wózkach inwalidzkich.

Tymczasem GDDKiA studzi emocje: Osoby z niepełnosprawnością ruchową oraz rowerzyści mogą w bezpieczny sposób poruszać się po istniejących już chodnikach (wzdłuż ul. Żeromskiego – przedłużenie ul. Kochanowskiego) oraz drogi dojazdowej do pogotowia ratunkowego, a wydłużenie trasy wynosi “TYLKO” ok. 80-90 m przy łagodniejszych pochyleniach w stosunku do ewentualnej pochylni lub ciągu rowerowego.

Bez Barier apeluje: ? Zweryfikujemy, czy opisane istniejące, bezpieczne chodniki to prawda.

***

Dodajmy, że  koszt remontu schodów wraz z chodnikiem to 208 980, 89 zł. Samych schodów ? o co u źródła pytało Bez Barier ?- tej kwoty nie podano, chociaż to ona m.in. miała zaważyć na takim a nie innym wykonaniu inwestycji przy Kochanowskiego.

(Red.)
Fot. SBB