Przebudowa starego czy nowy most Krzywoustego? Powiat Pilski dołoży się do inwestycji?

Wydarzenia

PIŁA. Alternatywa przed mostem Krzywoustego w Pile. Albo zostanie poddany gruntownej przebudowie, albo będzie rozebrany i wybudowany od nowa.  Miasto, które zarządza ulicą 11 Listopada, a tym samym i mostem chce, aby właściciel drogi – Powiat Pilski – dołożył się do inwestycji w 50 procentach. Czy starosta zgodzi się na tę propozycję?

Od pewnego czasu na moście Krzywoustego w Pile, w ciągu ulicy 11 Listopada pojawiła się bramownica.  To ograniczenie  transportu do 3,5 tony ma związek z tragicznym stanem technicznym obiektu na Gwdzie, a co za tym idzie bezpieczeństwem pieszych i zmotoryzowanych  mieszkańców miasta. Jak temu zaradzić?

– Są dwa rozwiązania. Pierwsze – to kompleksowa przebudowa tego obiektu w z wymianą środkowego przęsła. Drugie – to rozbiórka obecnego i budowa nowego mostu. W pierwszym przypadku „żywotność” mostu przedłuży się o  15-20 lat, w drugim o 60-80 lat – mówi Miron Tadych, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Pile.

Uszkodzone środkowe przęsło i zaniżona klasa jakości betonu użytego do budowy mostu przemawiają za radykalnym wariantem.  Chociaż o tym, która opcja zostanie wybrana mogą zadecydować pieniądze. Przebudowa mostu to ok. 5 mln zł, natomiast jego rozbiórka i budowa nowego obiektu to 12 mln zł.

Prezydent Piły Piotr Głowski chce, aby koszty realizacji tego zadania w połowie pokrył Powiat Pilski. 

-Wystąpiłem do Zarządu Powiatu o to, by przygotował odpowiednie pieniądze na przeprowadzenie tej inwestycji. Jak najszybciej. Chcielibyśmy jak najszybciej wejść z przebudową tego obiektu. Oczekujemy wsparcia w wysokości  50 procent. Czas żeby władze powiatu zaczęły odpowiadać za swoje mienie. Jeśli nie doczekamy się szybkiej odpowiedzi  co do współfinansowania przez Powiat Pilski poproszę radnych miasta o zgodę na wszczęcie procedury jednostronnej. To znaczy, że będziemy szukać środków samodzielnie, a potem zażądamy zwrotu całości poniesionych nakładów – zaznacza Głowski.

Prezydent czeka na odpowiedź starosty do końca stycznia.

–Mamy duży wydatek i nikłe zainteresowanie właściciela – puentuje włodarz miasta. Ma jednak nadzieję, że decyzja Powiatu Pilskiego co do współfinansowania “Krzywoustego” będzie pozytywna.

Tymczasem radni miasta zabezpieczyli w przyszłorocznym budżecie środki na dwukrotne badanie okresowe mostu. To koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Póki co most został tymczasowo dopuszczony do użytku.

– Szybkie działanie jest niezbędne, bo tego wymaga stan techniczny mostu. Z ekspertyzy jasno wynika bowiem, że okres przejściowy, czyli czas, w którym można użytkować most w obecnym stanie, to 24 miesiące – podkreśla   dyrektor Tadych.

(Red.)