“Pijany” błąd często kosztuje życie

Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Wczoraj policjanci wałeckiej drogówki przeprowadzili działania, których celem jest walka z pijanymi kierowcami. Jednocześnie mundurowi apelowali o odpowiedzialność do pasażerów, o podejmowanie interwencji, gdy ktoś w ich obecności wsiada za kierownicę po alkoholu. Mówiąc ?nie?, pokazujesz swoją dojrzałość i odpowiedzialność. Od właściwej reakcji może dużo zależeć- być może nawet życie i zdrowie innych ludzi!

W wypadkach powodowanych przez pijanych kierowców co roku giną setki osób w różnym wieku. Kierowcy oraz wszyscy użytkownicy ruchu drogowego muszą pamiętać o fundamentalnej zasadzie trzeźwości. Problem nietrzeźwych kierowców wciąż istnieje. Każdego dnia media informują o przypadkach pijanych kierowców.

Niestety w dalszym ciągu znajdują się nieodpowiedzialne osoby, które wsiadają za ,,kółko? będąc pod wpływem alkoholu. Niektórzy z nich tracą uprawnienia, niektórzy swoją jazdę kończą na przydrożnym drzewie, a jeszcze inni giną na drodze, lub też są sprawcami wypadków drogowych, w którym życie tracą zupełnie niewinne osoby.

W ubiegłym roku na terenie powiatu wałeckiego nietrzeźwi kierujący i piesi uczestniczyli w 2 wypadkach drogowych oraz byli sprawcami 13 kolizji drogowych. Wczorajsze działania waleckiej drogówki, to apel do kierowców o rozwagę. Policjanci przypominali: Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu trzeźwości ?dzień po? nigdy nie wsiadajmy za kierownicę. W każdej jednostce policji możemy zbadać bezpłatnie swój stan trzeźwości.

?Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu trzeźwości innych kierowców poruszających się drogą, takich którzy wykonują niebezpieczne manewry, zwalniają lub gwałtownie przyśpieszają, zjeżdżają od jednego pasa jezdni do drugiego, nie zwracają uwagi na znaki drogowe lub cokolwiek innego wzbudzi nasze podejrzenia nie wahajmy się – reagujmy! ? apelował sierż. szt. Bartosz Urbański.

Nie warto ryzykować. Taki błąd może kosztować czyjeś życie. Co czuje pijany kierowca, który spowodował śmiertelny wypadek? Nie przypuszczał, że jedna zła decyzja okaże się tak tragiczna w skutkach…później pamięta już tylko pisk opon, rozbite szkło i przerażający widok nieprzytomnej ofiary.

Mundurowi apelowali także o odpowiedzialność do pasażerów aby nigdy nie zgadzać się na przejażdżkę z kierowcą, który spożywał alkohol. Gdy widzimy jak pijany kierowca wsiada do samochodu-zadzwoń. Ta informacja o nietrzeźwym kierowcy mogą uratować czyjeś życie. Pamiętajmy również, że na drugi dzień po ,,zakrapianej? kolacji nie zawsze możemy wsiąść do auta.

Wiele osób pod wpływem alkoholu jest zatrzymywanych właśnie na drugi dzień po spożyciu alkoholu. Złudne jest myślenie niestety pokutujące nadal wśród wielu kierowców w kolejnym dniu po spożyciu alkoholu ,,dobrze się czuje?, więc mogę jechać. Niektóre osoby nawet następnego dnia w godzinach popołudniowych mają w swoich organizmach dawkę alkoholu, która nie pozwala im na kierowanie pojazdem.

Co powinieneś zrobić, gdy widzisz pijanego kierowcę?

Kiedy zauważysz, że nietrzeźwa osoba wsiada za kierownicę, nie przechodź obojętnie. Stań w bezpiecznym miejscu i zadzwoń na numer alarmowy 112. Opisz sytuację: określ dokładnie miejsce, w którym się znajdujesz, podaj numery rejestracyjne, markę i kolor samochodu. Ze względów bezpieczeństwa nie powinieneś fizycznie powstrzymywać kierowcy przed tym, by ruszył. Możesz też poprosić kogoś o pomoc, a jeśli jesteś młodą osobą poproś o pomoc dorosłego.

Mówiąc ?nie?, pokazujesz swoją dojrzałość i odpowiedzialność.

Pamiętaj, że od Twojej reakcji może dużo zależeć- być może nawet życie i zdrowie innych ludzi!

Ludzie, którzy odważyli się powiedzieć ?nie? pijanemu kierowcy zasługują na podziw i szacunek.

Asp. Beata Budzyń/KPP Wałcz