Pocztówka z wizerunkiem gen. Taczaka z okazji święta 12 WBOT

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Trzcianka Wałcz Wydarzenia Złotów

Z okazji trzeciego święta wielkopolskiej ?Dwunastki?, które przypada 26. stycznia, Poczta Polska S.A. wprowadziła do obiegu kartkę pocztową z wizerunkiem gen. Stanisława Taczaka – pierwszego naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego i patrona brygady.

Kartka posiada naniesioną już opłatę pocztową i stanowi pierwszą część edycji pt. ?Żołnierze Wolności?. Na pierwszej kartce tej serii, w miejscu opłaty pocztowej, prezentowana jest postać generała Stanisława Taczaka (niezwykle zasłużonego oficera zarówno dla niepodległości Polski, jak i dla Wielkopolski) oraz emblemat 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W części ilustracyjnej kartki umieszczono tytuł emisji ?Żołnierze niepodległości? i podtytuł ?gen. Stanisław Taczak? oraz archiwalną fotografię przedstawiającą zbiórkę żołnierzy Wojsk Wielkopolskich z dnia 26 stycznia 1919 roku.

Emisji towarzyszy datownik pierwszego dnia obiegu Urzędu Pocztowego Poznań 2. Autorem projektu kartki oraz datownika jest Jarosław Ochędzan. W ciągu najbliższych lat Poczta Polska wyda kolejne kartki tej serii.

26. stycznia ? dzień, który przeszedł do historii Wielkopolski.

Dokładnie 102 lata temu, żołnierze Wojska Wielkopolskiego przysięgali służbę ojczyźnie na poznańskim pl. Wolności. 26. stycznia to także trzecie święto 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym roku, z powodu pandemii, terytorialsi 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej nie będą tak hucznie świętować, stąd pomysł o wydaniu kartki pocztowej.

W 1919 roku na placu Wilhelmowskim (dziś Wolności), powstańcy wypowiedzieli wraz z gen. Józefem Dowborem-Muśnickim słowa roty w obecności tłumnie zgromadzonych mieszkańców. Od tej pierwszej, historycznej przysięgi, Plac Wolności w Poznaniu stał się tradycyjnym miejscem składania przysięgi przez Żołnierza Polskiego. Dziś moment przysięgi upamiętnia tablica na płycie placu.

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej przejęła i z dumą kultywuje tradycje powstańców oraz innych formacji ochotniczych i konspiracyjnych z lat 1918 – 1946. Patronem jednostki został gen. Stanisław Taczak, pierwszy naczelny dowódca powstania wielkopolskiego.

Gen. Stanisław Taczak urodził się 8 kwietnia 1874 roku w Mieszkowie. Był pierwszym naczelnym dowódcą powstania wielkopolskiego, podpułkownikiem Armii Wielkopolskiej, później generałem brygady Wojska Polskiego. Swoją charyzmą i kompetencjami potrafił zjednać sobie i zintegrować żywiołowo powstające oddziały podczas powstania wielkopolskiego. 2 lipca 1919 r. objął dowództwo 11 pułku Strzelców Wielkopolskich. Podczas Bitwy Warszawskiej, w dniach 23?26 sierpnia 1920 pełnił obowiązki dowódcy 17 Dywizji Piechoty Wielkopolskiej. 31 marca 1924 awansował na stopień generała brygady. W 1925 roku zamieszkał w Gnieźnie i objął dowództwo 17 Dywizji Piechoty. Gdy w 1930 roku został przeniesiony w stan spoczynku, wrócił do Poznania. Po wybuchu II wojny światowej, postanowił ponownie włożyć mundur i pomóc w obronie Ojczyzny. Pojechał do Gniezna, by zgłosić się w dowództwie Armii ?Poznań?. Chwilę później, w Łowiczu, dostał się do niewoli. Uwolniony w 1945 roku. Następnie przyjęty w szeregi Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zmarł 2 marca 1960 roku w Malborku i tam go pochowano.

Po ekshumacji jego prochy przeniesiono na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha przy kościele św. Józefa i klasztorze karmelitów bosych w Poznaniu.

Gen. Stanisław Taczak został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Od stycznia 2019 roku, 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej nosi jego imię.

Anna Jasińska-Pawlikowska

12 WBOT