Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Trzcianka Wałcz Wydarzenia Złotów

60 uczelni w całym kraju przystąpi do programu Legia Akademicka, który szkoli ochotniczo studentów chcących zostać żołnierzami Wojska Polskiego. Do IV edycji zakwalifikowało się 47 uczelni publicznych, 9 niepublicznych i 4 wojskowe.

W województwie zachodniopomorskim ? do programu przystąpiły 4 uczelnie. Uniwersytet Szczeciński, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
w Koszalinie,  Politechnika Koszalińska oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałczu.

LEGIA AKADEMICKA to szkolenie dla studentów, którzy fakultatywnie, w ramach studiów, przechodzą szkolenie teoretyczne wsparte samokształceniem na platformie e-LEGIA AKADEMICKA.

Szczegóły projektu

Ministerstwo Obrony Narodowej realizuje od 2017 roku program ochotniczego szkolenia wojskowego studentów ?Legia Akademicka?. Organizatorem części teoretycznej modułu podstawowego i podoficerskiego szkolenia, obejmującej m.in. przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej jest rektor uczelni, który złożył deklarację udziału jego uczelni w programie. Obecnie trwa IV edycja programu.

Teoria i praktyka

Program ochotniczego szkolenia studentów w ramach Legii Akademickiej składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Teoria modułu podstawowego oraz podoficerskiego obejmuje zajęcia z wykładowcami uczelni lub instruktorami z jednostek wojskowych w formie wykładów i pokazów jak również kilkanaście kursów samokształcenia studentów zamieszczonych na platformie e-learningowej, specjalnie przygotowanej na potrzeby programu przez Regionalne Centrum Informatyki
w Krakowie.

Studenci realizujący moduł podstawowy oraz podoficerski po odbyciu i zaliczeniu części teoretycznej ochotniczo składają do Wojskowego Komendanta Uzupełnień właściwego dla ich miejsca zamieszkania wniosek o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych. Część praktyczna programu trwa trzy lub sześć tygodni, w zależności od udziału studenta w jednym lub obu modułach tego szkolenia, tj. w module podstawowym lub module podoficerskim. Realizowana jest ona podczas przerwy wakacyjnej na terenie jednostek wojskowych w warunkach skoszarowania. Moduł szkolenia podstawowego (3 tygodnie szkolenia) zakończony jest egzaminem i złożeniem przysięgi wojskowej ? uzyskanie statusu szeregowego rezerwy. Moduł szkolenia podoficerskiego (3 tygodnie szkolenia) zakończony jest egzaminem i mianowaniem na stopień podoficera (kaprala) ? uzyskanie statusu podoficera rezerwy.

Dla kogo?

Niezależnie od modułu oraz charakteru zajęć (teoria/praktyka) musisz:

  • posiadać obywatelstwo polskie;
  • posiadać status studenta studiów dziennych lub zaocznych z chwilą składania wniosku;
  • przejść pozytywnie kwalifikację wojskową (lub wyrazić gotowość, aby odbyć kwalifikację wojskową w trybie ochotniczym).

Jak aplikować?

Jak zgłosić się do programu Legia Akademicka w paru krokach:

MODUŁ PODSTAWOWY:

  • sprawdź, czy Twoja uczelnia przystąpiła do programu Legia Akademicka. Jeśli nie, możesz złożyć wniosek na dowolnej uczelni, która przystąpiła do programu;
  • porozmawiaj z koordynatorem Legii Akademickiej na temat realizacji programu
  • złóż wniosek o przyjęcie na zajęcia
  • czekaj na potwierdzenie zakwalifikowania do programu przez koordynatora na uczelni.

MODUŁ PODOFICERKI:

  • jeśli realizujesz go zaraz po module podstawowym, nie musisz składać nowego wniosku;
  • jako szeregowy bądź starszy szeregowy rezerwy skontaktuj się z koordynatorem Legii Akademickiej na wybranej uczelni;
  • złóż wniosek o przyjęcie na zajęcia;
  • czekaj na potwierdzenie zakwalifikowania do programu przez koordynatora na uczelni.

MODUŁ OFICERSKI

  • uzupełnij wniosek o przyjęcie na zajęcia;
  • do wniosku załącz oświadczenie RODO i dokumenty potwierdzające dodatkowe kompetencje;
  • zobacz, na co będzie zwracała uwagę komisja podczas oceny wniosków, zapoznaj się z ankietą kwalifikacyjną
  • dokumenty wyślij pocztą tradycyjną na adres: Biuro do spraw Programu ?Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, ul. Dymińska 13, 00-909 Warszawa, z dopiskiem: WNIOSEK-LEGIA AKADEMICKA
  • po analizie wniosków komisja kwalifikacyjna zaprosi 70 osób z najwyższą liczbą punktów do drugiego etapu rekrutacji, który wyłoni ostateczne grono 50 osób zakwalifikowanych do modułu oficerskiego.

Pełną informację znajdziesz też w Decyzji nr 164/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 listopada 2020 r. w sprawie programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów ?Legia Akademicka? (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 190)

https://www.wojsko-polskie.pl/u/ce/1f/ce1f87b6-cb8b-4823-a8456ab0d512d8ae/dec_nr_164.pdf

Joanna Lipka

WKU Szczecinek