Jedzenie w śmietniku

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Regiony Trzcianka Wałcz Wydarzenia Złotów

Aż 153 kg żywności  w Polsce wyrzucane jest do kosza w każdej sekundzie. Z tego 92 kg to produkty wyrzucane do śmieci w samych gospodarstwach domowych. Rocznie marnuje się w ten sposób w naszym kraju blisko 5 ton żywności. Problem jest jeszcze większy, jeśli spojrzeć na niego w skali globalnej. Każdego roku na świecie marnuje się 1,3 mld ton żywności, nadającej się do spożycia.

Gigantyczny problem związany z marnotrawstwem żywności spowodował, że Unia Europejska nałożyła na państwa członkowskie obowiązek ograniczenia strat i marnotrawstwa żywności o 50 proc. do 2030 r., a także raportowania ponoszonych strat. Poza absurdalną sytuacją do której dochodzi w związku z marnowaniem żywności, gdzie z jednej strony mamy do czynienia z nadprodukcją i wyrzucaniem jedzenia, a z drugiej z narastającym problemem głodu na świecie, marnowanie żywności przyczynia się też do zanieczyszczenia środowiska i degradacji naturalnych zasobów. W konsekwencji utrzymywanie się takiej sytuacji w dłuższej perspektywie może doprowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.

Obniżenie o połowę skali marnotrawstwa żywności do roku 2030 znalazło się wśród 17 najważniejszych celów rozwojowych ONZ. Jednym z priorytetów, związanych z zapobieganiem temu problemowi jest uświadomienie jego skali społeczeństwom poszczególnych krajów, i zwrócenie uwagi na problem.

Na całym świecie powstają różnego rodzaju akcje, w wielu środowiskach mówi się o tym i opracowuje środki i metody do przeciwdziałania marnotrawienie żywności. Jednym z działań, które może przyczynić się do poprawy tej dramatycznej sytuacji jest konkurs naukowy Explory. W ramach tego wydarzenia uczestnicy zgłaszają swoje projekty na aplikacje, przydatne w różnych aspektach życia społecznego.

Jedną ze zgłoszonych na konkurs aplikacji jest praca Szymona Bujowskiego, który przygotował projekt aplikacji mobilnej, pozwalającej ludziom w łatwy, prosty i wygodny sposób zarządzać żywnością, planować zakupy, monitorować daty przydatności do spożycia itp. w celu zmniejszenia ilości odpadów żywnościowych generowanych przez gospodarstwa domowe.

Aby zebrać możliwie aktualne i wiarygodne dane statystyczne, pomocne przy tworzeniu aplikacji, potrzebna jest informacja od Państwa. Dane te pozwolą ocenić i pokazać jak zarządzanie żywnością wygląda obecnie, tj. jak dużo odpadów żywnościowych generują gospodarstwa domowe, i ile ląduje ich w śmietniku. Ankieta jest bardzo krótka, a jej adresatem jest jedna cała rodzina, prowadząca pojedyncze gospodarstwo domowe. Jej wypełnienie zajmuje maksymalnie 2 minuty. Państwa odpowiedzi mogą się jednak przyczynić do powstania projektu, który w perspektywie pomoże nam lepiej zarządzać gospodarką żywnościową w swoim domu. Zacznijmy zmianę od siebie. To pierwszy krok do fundamentalnych zmian.

Jeśli mogą Państwo poświęcić 2 minuty na ważne dla świata i środowiska zadanie, zapraszamy do wypełnienia poniższej ankiety: ttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfZnNPVB97JFJn_TDLL9CA_1QQX7VXitxSAIDE2MV3Xapf18w/viewform

Ludwika Wikieł
Starostwo Powiatowe w Czarnkowie

Fot: mniejsmieci.org