Znakowanie palet i innych opakowań zbiorczych etykietami logistycznymi (wydrukowanymi na nabiurkowej drukarce termotransferowej lub laserowej) i następnie ich ręczne naklejanie, to czasochłonny proces. Można go jednak w łatwy sposób zautomatyzować, dzięki wsparciu systemów aplikujących. Aplikator etykiet logistycznych to narzędzie, które pozwala na wyeliminowanie pracy operatora w tym procesie.
Często etykiety logistyczne umieszcza się na boku palety skierowanym bezpośrednio na operatora wózka, który ją odbiera. Taka aplikacja pomaga mu w przeprowadzeniu inspekcji obecności oznakowania lub dokonania odczytu kodów z etykiety przy użyciu terminala danych. Jak zrobić to najsprawniej? Dzięki aplikatorowi etyk logistycznych.
Czy jedno urządzenie wystarczy?
To, ile urządzeń aplikujących jest koniecznych do użycia, zależy od ilości boków palety, które należy oznakować oraz od sposobu i systemu transportu palet. Dzięki transporterom z zaimplementowanym systemem obracania palety (obrotnice) lub posiadającym sterowane rozwiązania (owijarki) do nakładania folii stretch zabezpieczającej, oznakowanie palety z każdej strony jest możliwe za pomocą jednego aplikatora etykiet logistycznych. Istotny jest zwłaszcza system obracania ? bez niego aplikowanie etykiet na dwóch przeciwległych lub sąsiednich bokach palety może wymagać użycia dwóch urządzeń.
Etykiety logistyczne ? sekwencyjna aplikacja
Oferowany przez firmę Etisoft aplikator Label-Aire 3138 N-DAT pozwala na montaż dowolnego modułu drukującego (np. Zebra ZE500, SATO, Cab, Avery) w wersji 4 lub 6 cali. Umożliwia to drukowanie etykiet w jednym ze standardów GS-1 etykiety logistycznej (105×148 mm lub 148×210 mm), a także drukowanie i aplikację etykiet RFID. Maszyna etykietująca jest dostępna w dwóch wersjach: 3138 N-DAT (Dual Action Tamp) oraz 3138 N-Swing Arm. 3138 N-DAT umożliwia aplikację dwóch etykiet bok/front lub bok/tył w jednym cyklu. Pierwszą etykietę można naklejać poprzez proste wysunięcie się siłownika. Drugą – za pomocą przesuwającego się o 90 0 wahadłowego ramienia. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza przy etykietowaniu palet i większych kartonów. Jakie jeszcze korzyści się z nim wiążą? – Systemy etykietujące pozwalają zmniejszyć koszty? inwestycji oraz minimalizują obsługę i czynności eksploatacyjne. Eliminujemy dzięki temu konieczność przebudowy przenośnika transportującego palety do punktu odbioru. ? tłumaczy Michał Wąs, odpowiedzialny za systemy automatycznego druku i aplikacji etykiet Print&Apply w Etisoft. Sekwencyjne działanie siłowników wysuwających ramię aplikujące nie wymusza zatrzymywania produktu w czasie znakowania etykietą logistyczną, więc paleta może się poruszać podczas całego cyklu znakowania.
Bezkontaktowa aplikacja etykiet
Model 3138 N-Swing Arm, służy do aplikacji jednej etykiety na przód lub tył produktu. Urządzenie wykorzystuje w tym celu tylko wahadłowe ramię. Rozmiary etykiet oraz prędkość pracy zależą od parametrów zastosowanego modułu drukującego. Aplikator posiada wiele zaawansowanych rozwiązań. To m.in. silnik krokowy, który gwarantuje niezawodną pracę i charakteryzuje się dużą żywotnością.
– Maszyna, w obu wersjach, wykorzystuje zmodyfikowaną, bezkontaktową technologię aplikacji Tamp-Blow . Siłownik z regulowanym skokiem najpierw wysuwa się na odpowiednią odległość od produktu. Następnie, bezkontaktowo, nakleja na niego etykietę – wykorzystując w tym celu wydmuch sprężonego powietrza. ? wyjaśnia ekspert z Etisoft, firmy produkującej etykiet y oraz dostarczającej systemowe rozwiązania w tym zakresie.
Aplikator etykiet logistycznych ? to się opłaca!
Maszyny etykietujące, oprócz zaawansowanych technologii, wyposażone są również w wielofunkcyjny, a jednocześnie przyjazny dla użytkownika panel operatora. Intuicyjny w obsłudze, pozwala szybko i sprawnie ustawić parametry aplikatora. Przejrzysty, dwuwierszowy wyświetlacz, daje pełną informację o błędach i bieżącym stanie urządzenia. Ponadto aplikator etykiet posiada również funkcję autokonfiguracji. Można na nim zapisać kilkadziesiąt różnych ustawień, co z pewnością skraca czas postojów potrzebnych do przekonfigurowania maszyny, a tym samym redukuje koszty produkcji. LA3138 N-Swing Arm i DAT można opcjonalnie wyposażyć w system kompensacji prędkości, który poprawia dokładność aplikacji etykiety. Dodatkową opcją jest także zainstalowanie sygnalizatora świetlnego, który poinformuje operatora o błędzie urządzenia lub niskim stanie materiałów eksploatacyjnych.
Korzystanie z aplikatorów 3138 N-Swing Arm i DAT niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim optymalizuje proces znakowania i identyfikacji palet i opakowań zbiorczych, co przekłada się wprost na obniżenie kosztów i poprawę wydajności całego procesu produkcyjnego.
Karolina Campel +48 886 681 882
Konsultant ds. Sprzedaży www.commplace.pl