Pilscy leśnicy przedstawiają najciekawsze miejsca do zanocowania w lesie.

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Podróże Trzcianka Wałcz Wydarzenia Złotów

Od 1 maja będzie można legalnie nocować w lesie. Pilskie nadleśnictwa, w ramach ogólnopolskiego programu ?Zanocuj w lesie?, udostępniają atrakcyjne miejsca położone wśród rzek i jezior, gdzie każdy może rozbić namiot lub powiesić hamak czy płachtę namiotową.

Każde z 20 nadleśnictw z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile wyznaczyło obszary o średniej powierzchni 1500 ha. Na mapach przygotowanych i opublikowanych na stronach nadleśnictw i Banku Danych o Lasach, zaznaczone są udostępnione obszary a także miejsca, w których można rozpalić ognisko oraz zostawić swój samochód. Większość obszarów jest zlokalizowana w taki sposób, że można tam dotrzeć za pomocą transportu publicznego, np. pociągiem lub autobusem.

Pilscy leśnicy przypominają, że na tych powierzchniach z ognia można korzystać tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Jedynie na terenie Nadleśnictwa Wronki, gdzie nadal funkcjonuje strefa pilotażowa, dozwolone jest korzystanie z kuchenek gazowych. Wroniecki obszar został połączony z terenem udostępnionym przez Nadleśnictwo Potrzebowice o powierzchni ok. 1100 ha.

Najbliżej Piły znajdują się lasy udostępnione przez Nadleśnictwa Kaczory i Zdrojowa Góra. To tereny leśne, które są położone blisko miasta, gdzie w 15 ? 20 minut można dotrzeć samochodem.

Fot. Magdalena Stępińska

Największe obszary wyznaczyły Nadleśnictwa Krucz i Złotów. Złotowscy leśnicy wyznaczyli dwa obszary we wschodniej (w Leśnictwie Kujan) i  zachodniej (w Leśnictwie Augustowo) części nadleśnictwa o łącznej powierzchni prawie 1950 ha.
Leśnicy z Nadleśnictwa Krucz wybrali duży, zwarty kompleks o powierzchni ok. 2100 ha, położony w Leśnictwach Biała, Gniewomierz i Smolary. W bliskim sąsiedztwie wyznaczonego w Kruczu obszaru, przy wiacie dydaktyczno ? edukacyjnej obok siedziby Leśnictwa Kruczlas, znajduje się miejsce na rozpalenie ogniska.

Pasjonaci wędrówek połączonych w nocowaniem w lesie powinni odwiedzić obszary wyznaczone przez leśników z Nadleśnictw Jastrowie, Złotów, Lipka i Okonek, którzy połączyli w jeden zwarty obszar, tereny znajdujące się przy granicy wymienionych nadleśnictw zlokalizowanej wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Gwdy. Wyruszając z okolic Jastrowia należy skierować się na północ i przemierzając lasy można dotrzeć nawet do miejscowości Lubnica, co pozwala przemierzyć odległość ok. 23 km w linii prostej.

W lasach wśród urokliwych rzek i lasów swoje tereny udostępniły Nadleśnictwa Wronki, Kalisz Pomorski i Trzcianka.
Nocowanie w lesie może być ekscytujące. Jednak przed udaniem się na wyprawę warto zapoznać się z regulaminem wybranego obszaru oraz informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i postoju pojazdów.
Ze względów bezpieczeństwa należy też sprawdzić prognozę pogody na najbliższe dni oraz mapę okresowego zakazu wstępu do lasu. Przed wyjściem do lasu na stronie Banku Danych o Lasach można sprawdzić czy cel wyprawy nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

Na stronach pilskich nadleśnictw można znaleźć także informacje o udostępnionym obszarze i zasadach  bezpiecznego korzystania z lasu wraz z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na tych powierzchniach ze względów bezpieczeństwa obowiązuje zakaz wstępu. Warto pamiętać, że w okresie jesiennym i zimowym  na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu. Terminy polowań zbiorowych będzie można znaleźć na stronach kół łowieckich lub gmin.

Fot. Magdalena Stępińska

Przypominamy, że przed planowanym noclegiem, który przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu należy wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres mailowy wybranego nadleśnictwa nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na noclegi.

Pilscy leśnicy zachęcają wszystkich chętnych do zanocowania w lesie. Prosimy tylko o odpowiedzialne korzystanie z udostępnionych obszarów, by wszyscy mogli cieszyć się czystym i pięknym lasem.

Dominika Nadolna
Rzecznik prasowy RDLP w Pile

Fot. Maciej Chromy