Dzisiaj Dzień Walki z Handlem Ludźmi

Biznes Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Dzisiaj przypada Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Każdego roku na świecie 2 miliony osób zostaje sprzedanych za niewielkie sumy pieniędzy, stając się niewolnikami w rękach przestępców

Osoby trudniące się tym przestępczym procederem zbijają ogromne fortuny, decydując o ludzkim losie i życiu. Według wyliczeń, międzynarodowe siatki handlarzy ludźmi zarabiają ok. 32 biliony dolarów! Jest to trzeci najbardziej dochodowy „brudny interes”, zaraz po nielegalnym obrocie bronią oraz handlu narkotykami.

Jak potężny jest to biznes świadczy porównanie całościowych zysków, z wyceną jednostkową osoby, która jest przedmiotem transakcji. Współczesny niewolnik kosztuje średnio 150 dolarów.Gdzie najczęściej trafiają osoby, werbowane przez zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi?

Ponad 50% osób (głównie kobiety), będących ofiarami handlarzy jest przeznaczonych do pracy w seksbiznesie. Ok. 40 % staje się robotnikami przymusowymi np. na plantacjach i polach uprawnych. Brakujące 10% stanowią osoby zajmujące się żebractwem i tzw. niewolnictwem domowym.

Jak w ogólnoświatowych statystykach prezentuje się Polska? Bazując na danych amerykańskiego Departamentu Stanu  co roku ok. 200 naszych rodaków staje się ofiarami handlu ludźmi. Niezależni eksperci nie są jednak przekonani do tej liczby.

Na jakie elementy należy zwrócić uwagę, aby przy poszukiwaniu nowej pracy za granicą, nie wpaść w pułapkę zastawianą przez przestępców? Pierwszym sygnałem świadczącym o nieuczciwych intencjach pracodawców jest wysoka pensja za relatywnie lekką i niewymagającą poświecenia dużej ilości czasu pracę.

Takie oferty działają jak przysłowiowy magnes na osoby, które w szybkim czasie chcą zarobić większą sumę pieniędzy. Handlarze celowo docierają do ludzi bez wykształcenia, życiowych perspektyw czy też mających w przeszłości problemy z prawem. To właśnie takie grupy społeczne są najłatwiej manipulowane przez handlarzy żywym towarem. Trudna sytuacja życiowa, brak środków finansowych oraz wykluczenie społeczne decydują o podejmowaniu ryzyka i usypiają czujność.

Przestępcy stosują najróżniejsze metody, aby przekonać do siebie nieświadome ofiary. Młode kobiety, mężczyźni,czy całe rodziny są kuszone wizją szybkiego zarobku, możliwościami rozwoju czy „bajkowym” życiem. Będą już pod „nadzorem” handlarzy, osoby są szantażowane, zastraszane czy też stosuje się wobec nich groźby. Ostateczną metodą wyegzekwowania posłuszeństwa  jest przemoc fizyczna.Jeżeli posiadamy wiadomości dotyczące handlu ludźmi nie pozostawajmy obojętni.

Poinformujmy o tym fakcie Policję. Komenda Główna Policji utworzyła specjalną skrzynkę mailową, na którą można wysyłać anonimowe wiadomości: handelludzmibsk@policja.gov.pl.

Wszystkie sygnały sprawdzane są przez funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Handlem Ludźmi Biura Służby Kryminalnej KGP. Oprócz skrzynki mailowej można skorzystać ze specjalnej, anonimowej infolinii: 664 974 934.

 KPP Wałcz