PIŁA. Powiat Pilski oraz Galeria Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile zapraszają na otwarcie wystawy prac poznańskiego artysty: Marek Haładuda. Sceny. Wernisaż: piątek,
3 grudnia, godz. 19.00
Marek Haładuda ur. w 1961 r. w Kożuchowie, Studia: 1983–1988 Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz). Profesor w dziedzinie sztuki, kierownik IX Pracowni Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Człowiek i jego miejsce w przestrzeni
Marek Haładuda w swojej twórczości koncentruje się na człowieku i jego relacji z przestrzenią. A ta zdaje się krążyć wokół jego figury, drgać, iskrzyć i ulegać podziałom. Każda jej część, niekiedy wydawać by się mogło abstrakcyjna, odnosi się do konkretnych elementów rzeczywistości, które artysta stara się bezpośrednio przeniknąć, a przede wszystkim doświadczyć na nowo. Ramy płócien obejmują formy, które wpisują się w nieoczywiste układy tętniące kolorami. A te zawiłe relacje kształtów, znanych i nieznanych, realistycznych i nadrzeczywistych, tworzą narracje skonstruowane z nakładających się na siebie przestrzeni.
(…)
Można by śmiało stwierdzić, że twórczość Marka Haładudy to „malarstwo drogi”, zarówno tej fizycznej, związanej z podróżowaniem, jak i wewnętrznej. Przedstawione opowieści są interpretacjami miejsc i odczuć, to ujrzane wycinki rzeczywistości utrwalane z ciekawością i otwartością na doświadczane bodźce, chociażby takie, jak zgiełk i wielkość miasta, sielskie pejzaże czy zapach pracowni. Założenie jest niezwykle trudne, bo jak oddać to, co dawno minęło, jest niewidoczne, nieuchwytne, niemożliwe? Sam malarz wspomina, w odniesieniu do cyklu „Sinopie”, o „trójjedni: miejsca, artysty i obrazu” . Obraz jako metafora staje się świadectwem przeżyć i doświadczeń, oknem otwartym na wizje świata przefiltrowanego przez własne przeżycia. A sama płaszczyzna płótna jest obszarem, który należy odpowiednio „zagospodarować” kolorami, liniami, układami, historiami.
Kim zatem staje się człowiek w przestrzeni lub może czym jest przestrzeń wobec człowieka? Odpowiedź jest niewyczuwalna, mglista, wręcz zagadkowa. Jednak, podążając za duchem miejsca, można snuć opowieści będące poszlakami osobistych refleksji i ludzkich znaków.
Hanna Kostołowska
Wystawy indywidualne z ostatnich lat:
2010 – Karnawał, Miejska Galeria Sztuki, Zakopane
2011 – Karnawał, Galeria Sztuki Współczesnej Profil, Poznań
2015 – Pentimento, Muzeum Stanisława Staszica, Piła
2018 – Attraversiamo, Galeria Szewska16, Poznań
– Le Sud est un voyage, Galerie Roi Doré, Paryż
2019 – Painting’s Memory, Emart Gallery, Carbondale (USA)
2021 – Painting, d: gallery, Kassel (Niemcy)
BWAiUP Piła