PIŁA. Ten murowany, trzykondygnacyjny gmach stał wówczas w centrum Piły, tam, gdzie dzisiaj przebiega aleja Piastów, a gdzie wówczas mieścił się Rynek Żydowski.
Na jego głównej fasadzie znajdowały się charakterystyczne trzy rzędy okien. Mowa o synagodze. Ten zbudowany w eklektycznym stylu obiekt został spalony przez hitlerowców podczas nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku. Ruiny bożnicy rozebrano krótko potem.
W czwartek, w miejscu dawnej synagogi na kilka chwil stanęła jej makieta, wykonana przez Marka Kwasigrocha.
Tego samego dnia odsłonięta została również tablica upamiętniająca dawną obecność synagogi w Pile. Zamontowano ją na budynku przy al. Piastów 3. To miejsce było dawniej Rynkiem Żydowskim nazywanym również placem Wilhelma.
Spod tablicy uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik upamiętniający XVII-wieczny cmentarz żydowski na terenie Szkoły Policji.
Wydarzeniem towarzyszącym było otwarcie wystawy pt. Historia Żydów w Pile oraz spotkanie z przewodniczącą Gminy Żydowskiej w Poznaniu ? Alicją Kobus, które odbyło się w Zespole Szkół przy Teatralnej.
Inicjatorami wydarzenia byli Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Effata z Piły i Stowarzyszenie Gminy Żydowskiej z Poznania. Tablica została ufundowana przez agencję OPUS w Pile ? Piotra Ładzińskiego.
(WM), pila.pl