Synagoga wróciła na kilka chwil…

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Ten murowany, trzykondygnacyjny gmach stał wówczas w centrum Piły, tam, gdzie dzisiaj przebiega aleja Piastów, a gdzie wówczas mieścił się  Rynek Żydowski.

Na jego  głównej fasadzie  znajdowały się charakterystyczne trzy rzędy okien. Mowa o synagodze. Ten zbudowany w eklektycznym stylu obiekt został spalony przez hitlerowców podczas nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku. Ruiny bożnicy rozebrano  krótko potem.

W czwartek, w miejscu dawnej synagogi na kilka chwil stanęła jej makieta, wykonana przez Marka Kwasigrocha.

 

Tego samego dnia  odsłonięta została również tablica upamiętniająca dawną obecność synagogi w Pile. Zamontowano ją  na budynku przy al. Piastów 3. To miejsce było dawniej Rynkiem Żydowskim  nazywanym również placem Wilhelma.

 

Spod tablicy uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik upamiętniający XVII-wieczny cmentarz żydowski na terenie Szkoły Policji.

Wydarzeniem towarzyszącym było otwarcie wystawy pt. Historia Żydów w Pile oraz spotkanie z przewodniczącą Gminy Żydowskiej w Poznaniu ? Alicją Kobus, które odbyło się w Zespole Szkół przy Teatralnej.

Inicjatorami wydarzenia byli Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Effata z Piły i Stowarzyszenie Gminy Żydowskiej z Poznania. Tablica została ufundowana przez agencję OPUS w Pile ? Piotra Ładzińskiego.

 (WM), pila.pl