Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pile apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności podczas inwestowania swoich oszczędności w Internecie. Niestety większość ofert gwarantujących łatwy i szybki zysk jest w rzeczywistości przestępczym działaniem oszustów.
Rozwój technologii sprawił, że za pośrednictwem internetu dokonujemy coraz więcej transakcji. To niesie za sobą wiele wygody i korzyści, ale może przynieść także negatywne skutki. Oszuści, którzy specjalizują się w cyberprzestępczości nie próżnują i znajdują coraz bardziej skomplikowane sposoby, aby w konsekwencji opróżnić konta bankowe i wejść w posiadanie wszystkich oszczędności swojej ofiary.
Jednym z najczęściej pojawiających się oszustw są fałszywe inwestycje internetowe. Są one w bardzo atrakcyjny sposób reklamowane gwarantując łatwe i szybkie zyski, często przy wykorzystaniu wizerunków znanych osób lub światowych marek. Nakłaniają do inwestowania na ryku giełdowym lub w kryptowaluty. Jak wygląda ich schemat działania?
Po zostawieniu kontaktu oddzwonia osobisty opiekun finansowy, który będzie nakłaniać do przelewania środków. Kwoty na początku będą stosunkowo niskie. W trakcie trwania procesu ofierze zostają przedstawione prognozy, wykresy oraz zyski, jakie generują zainwestowane pieniądze. Przestępcy mogą pracować nad jedną ofiarą nawet do kilku tygodni skutecznie usypiając jej czujność. W międzyczasie nakłaniają do instalowania specjalnego oprogramowania takiego jak „AnyDesk”, które jest narzędziem do udostępniania ekranu oraz danych komputera. Oszuści dla swojej wiarygodności wypłacają swoim ofiarom część wczesniej przekazanej gotówki. Najczęściej w obcej walucie, co jeszcze bardziej podkreśla rangę inwestycji. Kontakt z oszustami urywa się najczęściej w dwóch przypadkach: po przelaniu pokaźnej sumy gotówki na inwestycje lub po wykorzystaniu przez przestępców danych dostępowych do konta bankowego i jego skutecznym opróżnieniu.
Niestety mimo wielu policyjnych apeli problem ten dotyka coraz większą liczbę osób. Apelujemy o zachowanie ostrożności w internecie i nie podejmowaniu pochopnych decyzji, które mogą nieść za skutki w postaci utraty wszystkich oszczędności.
- źródło: KPP Piła, st. sierż. Wojciech Zeszot