CZARNKÓW. ?NA CHWAŁĘ POWSTAŃCOM WIELKOPOLSKIM I KSIĘŻOM KATOLICKIM. POTOMNI?. Na pl. Wolności w Czarnkowie stanął pomnik upamiętniający Powstańców Wielkopolskich, którzy walczyli i ginęli w walkach o Ziemię Czarnkowską. Jego oficjalne odsłonięcie nastąpi 8 stycznia 2019 roku.
Po wybuchu Powstania Wielkopolskiego Polacy przejęli władzę w Czarnkowie 5 stycznia 1919 roku. Trzy dni później powstańcy z Czarnkowa wyruszyli na pomoc zagrożonej Chodzieży, co wykorzystali Niemcy i weszli do miasta, a na ulicach Czarnkowa rozgorzały zacięte walki. Oddział podporucznika Tadeusz Łaksińskiego, a potem również kompania lubaska i główne siły pospiesznie odwołane spod Chodzieży, odparły natarcie wroga. Czarnków pozostał w rękach polskich, choć Niemcy atakowali jeszcze tereny na północ od miasta, m. in. Romanowo i Mirosław. Pierwszy pomnik upamiętniający Powstanie Wielkopolskie w Czarnkowie został odsłonięty i poświęcony przez ks. Mikołaja Swinarskiego 3 maja 1938 roku, w tym samym miejscu, na dzisiejszym pl. Wolności. Niestety przetrwał tylko nieco ponad rok, bowiem we wrześniu 1939 roku został zniszczony przez hitlerowców. Koncepcja odbudowy pomnika w Czarnkowie powracała co pewien czas, aż wreszcie w 2004 roku odsłonięta została, w miejscu dawnego pomnika, tablica pamiątkowa, która jednak ze względu na swą skromną formę pozostawiała pewien niedosyt.
– Kilka lat temu, wraz ze zbliżającą się setną rocznicą wybuchu powstania, zrodziła się idea stworzenia nowego pomnika, bardziej okazałego. Z inicjatywą wystąpili członkowie Honorowego Komitetu Obchodów 100 ? lecia Powstania Wielkopolskiego w powiecie Czarnkowsko ? Trzcianeckim, a realizację tego przedsięwzięcia wzięli na siebie Muzeum Ziemi Czarnkowskiej i miasto Czarnków ? mówi Anna Bielejewska ? Bugajewska, naczelnik wydziału promocji, ochrony zdrowia i spraw społecznych Starostwa powiatowego w Czarnkowie.
Powiat aktywnie włączył się w przygotowanie 100 ? lecia wybuchu powstania, angażując się w wiele przedsięwzięć, począwszy na współprodukcji filmu pt. ?Powstanie Wielkopolskie. Czarnków odzyskany?, poprzez prace nad wydanym niedawno albumem ?Oni dla nas. My dla nich?, a także inne działania służące przygotowaniu rocznicy. Na budowę pomnika, który już można podziwiać na pl. Wolności, samorząd powiatowy przeznaczył 60 tys. złotych.
– Kultywowanie pamięci o bohaterach tamtych dni, o historii naszej małej Ojczyzny, to nasz obowiązek. Pamiętam takie słowa, napisane przez Cypriana Kamila Norwida: ?Ojczyzna to Ziemia i groby, a narody tracące pamięć, tracą życie?. Nie wolno nam zapomnieć o tamtych wydarzeniach, o jedynym zwycięskim powstaniu narodowo ? wyzwoleńczym, a bohaterom tamtych czasów jesteśmy po prostu winni wdzięczność i pamięć, bo gdyby nie oni, nie żylibyśmy w wolnym i niepodległym kraju ? mówi Tadeusz Teterus, starosta czarnkowsko ? trzcianecki.
Akt erekcyjny, pod którym podpisali się Franciszek Strugała ? burmistrz Czarnkowa, Tadeusz Teterus ? starosta czarnkowsko ? trzcianecki, ks. dziekan Krzysztof Sobkowiak ? proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Czarnkowie, Piotr Szlanga ? prezes Towarzystwa Miłośników Historii Miasta Czarnkowa oraz Tadeusz Stachowski ? prezes czarnkowskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 ? 1919 został uroczyście wmurowany 15 sierpnia bieżącego roku. Wraz z nim, w specjalnej kapsule została umieszczona kopia aktu erekcyjnego pomnika z 1938 roku. Oryginał tego dokumentu, również podczas sierpniowej uroczystości, trafił do Muzeum Ziemi Czarnkowskiej.
– Od wielu lat, ja i moja rodzina, byliśmy w posiadaniu tego szczególnego dokumentu. Uważam, że najlepszym miejscem dla niego będzie muzeum, a właśnie nadarzyła się szczególna okazja ku temu, by go przekazać. Znów mamy w Czarnkowie pomnik Powstania Wielkopolskiego ? mówi Waldemar Pawłowski, radny Rady Powiatu Czarnkowsko ? Trzcianeckiego.
Wykonana z brązu figura autorstwa Jarosława Boguckiego przedstawia żołnierza wojsk wielkopolskich, zatrzymanego wpół kroku, z karabinem na ramieniu. W oczy rzuca się najbardziej charakterystyczny element umundurowania – słynna rogatywka wraz z pętelką w kształcie trefla, która stała się jednym ze znaków rozpoznawczych Armii Wielkopolskiej. Na uroczystość oficjalnego odsłonięcia pomnika zapraszamy 8 stycznia.