Koronawirus destabilizuje pracę szpitali w Niemczech, zarażony personel na kwarantannach. Gwałtownie zwiększa się absencja pielęgniarek i lekarzy, co jest wynikiem letniej fali koronawirusa. A jak jest w Polsce? „Nie stanowi ryzyka dla wydolności systemu opieki zdrowotnej”.
- W Niemczech koronawirus dotyka kadrę medyczną opiekującą się chorymi na COVID-19
- Sytuacja w wielu szpitalach w Niemczech jest często krytyczna
- W Polsce „mamy do czynienia z rosnącą liczbą zakażeń, która wg prognoz nie stanowi ryzyka dla wydolności systemu opieki zdrowotnej” – poinformował minster zdrowia Adam Niedzielski
W Niemczech koronawirus dziesiątkuje personel medyczny. Liczne kwarantanny
Gwałtownie zwiększa się absencja personelu w niemieckich szpitalach, co jest wynikiem letniej fali koronawirusa. Z raportów otrzymanych ze wszystkich krajów związkowych wynika, że wiele oddziałów szpitalnych nie może już teraz funkcjonować z powodu braku personelu – potwierdza Gerald Gass, dyrektor generalny Niemieckiego Towarzystwa Szpitalnego (DKG).
Szpital Uniwersytecki Schleswig-Holstein (UKSH) poinformował, że przez weekend kwarantanną objętych było 479 pracowników. – Od tego czasu z pewnością jest ich więcej – mówi rzecznik szpitala Oliver Grieve. Jak dodaje, wiele planowanych zabiegów i operacji zostało już zawieszonych lub odroczonych.
Liczba infekcji koronawirusem w Niemczech wyraźnie wzrosła w ostatnich tygodniach. Za większość zakażeń odpowiada podwariant Omikrona BA.5. Instytut Roberta Kocha (RKI) podaje, że zachorowalność wynosi prawie 650 osób (na 100 tys. mieszkańców). Jak szacują eksperci, faktyczna liczba infekcji może być dwa razy wyższa, ponieważ wiele osób nie wykonuje już testów.
Do stworzenia podstawy prawnej dla obowiązku noszenia masek i wykonywania regularnych testów w placówkach edukacyjnych wzywają przedstawiciele władz oświatowych, m.in. Meike Finnern z unii edukacyjnej GEW. „To pozwoli uniknąć zamykania szkół i żłobków jesienią. Należy zrobić wszystko, aby temu zapobiec” – przekonuje Finnern.
A jak sytuacja wygląda w naszym kraju? W ostatnich dniach zauważono wzrost dobowej liczby zachorowań na COVID-19.
– Dziś po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy dzienna liczba zakażeń #COVID19 przekroczyła 1 tys przypadków. Hospitalizacje pozostają na poziomie poniżej 400. – napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. – Mamy do czynienia z rosnącą liczbą zakażeń, która wg prognoz nie stanowi ryzyka dla wydolności systemu opieki zdrowotnej – uspokaja.