Awaria instalacji gazowej w Chodzieży. 7-latek i jego dziadek trafili do szpitala

Chodzież Na sygnale Najnowsze Wydarzenia

CHODZIEŻ. W sobotę po południu doszło do awarii instalacji gazowej w jednym z bloków mieszkalnych w Chodzieży. 7-letni chłopiec i jego dziadek wymagali interwencji medycznej.

24 listopada  o godzinie 17:45 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymał informację z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o przewierconej rurze z gazem ziemnym w bloku mieszkalnym w Chodzieży.

Na miejsce zdarzeniazadysponiwano  dwa zastępy ratowniczo-gaśnicze z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Chodzieży.

Po przybyciu  strażaków na miejsce zdarzenia okazało się, że w mieszkaniu na trzecim piętrze ulatnia się gaz z uszkodzonej instalacji.

-Działania straży pożarnej w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i zarządzeniu natychmiastowej ewakuacji mieszkańców. Z budynku ewakuowano 21 osób – nikt z osób w momencie ewakuacji oraz po niej, nie zgłaszał żadnych dolegliwości. Dalsze działania PSP polegały na odłączeniu dopływu energii elektrycznej oraz zakręceniu kurka instalacji gazowej. Początkowo urządzenia pomiarowe (detektory wielogazowe) wskazywały obecność gazu w ilości 14% Dolnej Granicy Wybuchowości. Na miejsce zdarzenia przybyła Policja, pogotowie energetyczne, pogotowie gazowe oraz przedstawiciel zarządcy – CHTBS. Po przewietrzeniu pomieszczeń i wyeliminowaniu zagrożenia detektor wielogazowy nie wykazał stężenia zagrażającego mieszkańcom  – wszyscy lokatorzy za wyjątkiem  mieszkania, w którym nastąpiła awaria, powrócili do swoich mieszkań – relacjonuje mł.bryg. Leszek Naranowicz, Zastepca Komendanta Powiatowego PSP w Chodzieży.

Przebywający pod opieką Policji lokatorzy mieszkania, w którym doszło do awarii,  z powodu złego samopoczucia 7-letniego chłopca poprosili o  Zespół Ratownictwa Medycznego. Dolegliwości zgłosił również 67-letni dziadek dziecka. Lekarz zakwalifikował ich do hospitalizacji.

W działaniach ratowniczych trwających prawie godzinę wzięły udział 2 zastępy JRG PSP (7 strażaków), Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne, pogotowie energetyczne oraz pogotowie gazowe.

 (Red.)
 Źródło: KP PSP Chodzież