To była podwójna przysięga. Po raz pierwszy w województwie lubuskim słowa roty wypowiedziało jednocześnie ponad 70 elewów 17. WBZ i ponad 70 ochotników z 12. WBOT.
Uczniowie, studenci, technik weterynarii, nurek, czy trener personalny. Wachlarz zawodów rekrutów jest szeroki. Dla wielkopolskich terytorialsów właśnie zakończyły się „Ferie z WOT”, czyli cykl 16 – dniowego szkolenia podstawowego, które prowadzone jest każdego roku w przerwie międzysemestralnej. Na co dzień uczę się i pracuję. Postanowiłam, że chciałabym sprawdzić swoje granice i możliwości. Do szkolenia przygotowywałam się już wcześniej. Przyznaję, że to nie były łatwe dni, ale udało się przetrwać do końca – mówi szer. Aleksandra LACHOR. z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Za każdym razem przysięga wojskowa niesie za sobą wiele emocji zarówno dla
rekrutów, jak i ich rodzin. To z pewnością dzień, który zapamiętają na zawsze, bo właśnie przysięgli wierność Ojczyźnie. Od tej chwili żołnierze będą szkolić się dalej w swoich pododdziałach. Dzisiejsza uroczystość także zapisze się w naszej pamięci, bo wspólnie z 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną postanowiliśmy przeprowadzić ją razem – tłumaczy płk Zbigniew TARGOŃSKI, dowódca 12. WBOT. Dowódca 17. WBZ płk Sławomir Kocanowski zwrócił się do stojących w szeregu elewów – Życzę Wam dziś z całego serca spełnienia planów osobistych i zawodowych. Aby droga której być może dla wielu z Was wyznaczą dziś słowa roty – będzie pełna pasji, zaangażowania i odwagi w działaniu. Witajcie w naszej wojskowej rodzinie.
Przysięga wojskowa dla uczestników z DZSW była zwieńczeniem, intensywnego szkolenia podstawowego. Ponad 70 elewów służby przygotowawczej szkoliło się w strukturach 5 batalionu saperów w Krośnie Odrzańskim i 3 batalionie piechoty zmotoryzowanej w Wędrzynie, 17 WBZ. Kurs miał charakter wprowadzający w szeregi obszarów wojskowych.
Ochotnicy z 12. WBOT zmagali się z zadaniami na poligonie. Za szkolenie odpowiadał 152. batalion lekkiej piechoty w Krośnie Odrzańskim, który jest najmłodszym pododdziałem wielkopolskiej „Dwunastki”. Całość zakończona była egzaminem z pętli taktycznej. Warto podkreślić, że to dopiero pierwszy etap szkolenia. Od tej chwili, żołnierze trafią do swoich macierzystych batalionów, gdzie będą musieli stawiać się na
obowiązkowe ćwiczenia rotacyjny. Pełną gotowość bojową osiągną po trzech latach służby.
Swoją historię będą także dalej pisać elewi Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Jeszcze przez kolejne 11 miesięcy, na dalszym etapie szkolenia specjalistycznego będą zgłębiać wojskowe rzemiosło.
Zdjęcia: st. szer. Patryk Szymaniec