Rowerzystę, podobnie jak każdego innego uczestnika ruchu drogowego, obowiązują przepisy. Poruszając się, tym dwukołowcem należy mieć świadomość swoich praw, ale i obowiązków. Z artykułu 26 Kodeksu Drogowego wynika jasno, że rowerzyście, jako osobie kierującej pojazdem, nie wolno jechać po przejściu dla pieszych. Przed przejściem dla pieszych należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez przejście. Dzisiaj policjanci wałeckiej drogówki prowadzą od wczesnych godzin rannych działania pieszy/rower.
Mimo niższych temperatur powietrza miłośników jazdy na dwóch kółkach nie brakuje. Od początku tego roku policjanci wałeccy odnotowali na terenie powiatu 9 kolizji drogowych z udziałem rowerzystów, 2 wypadki drogowe w których dwie osoby zostały ranne. Rozwaga, odpowiedzialność za siebie i innych, trzeźwość – to podstawy bezpieczeństwa na drodze. Rowerzystę, podobnie jak każdego innego uczestnika ruchu drogowego, obowiązują przepisy. Nie ma mowy o niewiedzy na drogach publicznych w kwestii znaków drogowych czy sygnalizacji świetlnej.
Przepisy wyraźnie wskazują, że rowerzysta nie może przejeżdżać po pasach. Z artykułu 26 Kodeksu Drogowego wynika jasno, że rowerzyście, jako osobie kierującej pojazdem, nie wolno jechać po przejściu dla pieszych. Przed przejściem dla pieszych należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez przejście. Co do zasady, należy odróżnić pasy dla pieszych od przejazdu rowerowego, po którym – można, a wręcz należy przejeżdżać rowerem.
Za przejechanie na rowerze przez przejście dla pieszych grozi mandat. W taryfikatorze mandatów znajdziemy zapis, który mówi, że za jazdę innym pojazdem niż pojazd silnikowy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych przewidziana została kara w wysokości od 50 do 100 zł. Koszt mandatu jest niczym w porównaniu z konsekwencjami zdrowotnymi, psychicznymi i prawnymi wynikającymi ze zdarzenia drogowego spowodowanego przez rowerzystę.
Co jeszcze warto wiedzieć?
– Pamiętajcie, aby przynajmniej jedną rękę trzymać na kierownicy, a nogi na pedałach lub podnóżkach.
– Każdy rower musi być wyposażony w co najmniej jedno światło przednie (białe lub żółte, ciągłe lub migające), co najmniej jedno światło tylne (ciągłe lub migające) oraz światło tylne czerwone odblaskowe, co najmniej w jeden sprawny hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
– Nie wolno jeździć rowerem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
– Interwencję wobec naruszających przepisy rowerzystów może podejmować policja, ale również straż miejska.
Pamiętaj, że jesteś jednym z wielu uczestników ruchu, dlatego zawsze jeździj z głową, pamiętając o bezpieczeństwie własnym, jak i innych.