Agro Targi ? nie tylko dla rolników

Czarnków Najnowsze Wydarzenia

CZARKÓW. Pokaz sprawności kawaleryjskiej, konkurs cieliczek, konkurs na najsmaczniejszą potrawę regionalną czy najpiękniejszą palmę wielkanocną, akcja ?Drzewko za szkło?, pokazy artystyczne, niezliczone stoiska wystawowe, a dla najmłodszych możliwość przejażdżki na kucyku. Atrakcji podczas Agro Targów 2019 w Czarnkowie było zdecydowanie więcej.

Trudno ocenić, który z bardzo wielu punktów tej imprezy decyduje o jej powodzeniu i co tak naprawdę przyciąga na Agro Targi mieszkańców całego powiatu. Najpewniej składa się na to wiele czynników, które w zestawieniu sprawiają, że jest to jedno z najliczniej odwiedzanych wydarzeń w powiecie.

– Agro Targi to nie są ani targi dla rolników, ani dla mieszkańców miasta. Idea tego wydarzenia to przede wszystkim integracja tych dwóch środowisk, zbliżanie dwóch światów. Ten raz w roku mieszkańcy naszego powiatu spotykają się tutaj całymi rodzinami. Myślę, że to jest w tym dniu najważniejsze ? mówi Feliks Łaszcz, starosta czarnkowsko ? trzcianecki.

12 ? letnia tradycja imprezy ma swoje stałe elementy, niezmiennie jest to chociażby akcja ?Drzewko za szkło?, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Celem akcji jest przede wszystkim edukacja mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego i okolic w zakresie prawidłowej, selektywnej zbiórki odpadów oraz prozdrowotnego i ekologicznego stylu życia. Każdy kto przyniósł co najmniej dziesięć zużytych opakowań szklanych (butelek lub słoików) pozbawionych zawartości i nakrętek, otrzymał od organizatorów sadzonkę drzewka lub krzewu ozdobnego. W ten sposób chcemy aby w najbliższym czasie o kolejne procenty zmniejszony został udział nieposegregowanych śmieci, jakie codziennie produkujemy w gospodarstwach domowych, i które w konsekwencji trafiają na nasze wysypiska lub niestety, co wciąż się zdarza, do przydrożnego rowu lub do lasu ? mówi Jabub Placha, wiceprezes Stowarzyszenia Bliżej Siebie i Natury, które przeprowadziło akcję.

Minimalizacja oraz segregowanie odpadów jest najlepszym rozwiązaniem, zarówno pod względem zdrowotnym, środowiskowym jak i ekonomicznym. W ten sposób odzyskujemy cenne surowce, energię lub po prostu czyste środowisko. Warto pamiętać, że zgodnie z zarządzeniami UE do końca 2020 roku Polska powinna co najmniej 50% odpadów poddawać recyklingowi – obecnie osiągnęliśmy poziom 25-30%, a więc niezbędna w tej kwestii jest edukacja, mobilizacja i dyscyplina społeczna, do której już dziś w różny sposób się zachęca albo wymusza choćby przez zwiększanie opłat za odbiór odpadów. Być może nie byłoby to konieczne, gdybyśmy sami chcieli i sumiennie przykładali się do segregacji odpadów w swoich domach, miejscach pracy, w miejscach publicznych itp. W tym roku w ramach akcji Drzewko za Szkło rozdano 600 sadzonek różnych gatunków drzewek i krzewów, zapełniając więcej niż jeden duży kontener odpadami ze szkła. Nie mniejszym powodzeniem i popularnością cieszą się konkursy z udziałem żywych zwierząt.

W tym roku do konkursu cieliczek wystawiono 15 okazów, które dumnie prezentowały zgromadzonym dzieci w różnym wieku. Dla mieszkańców miast to być może jedyna okazja do tego, by przyjrzeć się z bliska zwierzętom zagrodowym. Kolejnym czynnikiem łączącym wieś i miasto jest kuchnia.

Podczas tegorocznych Agro Targów ważnym punktem programu był konkurs na Najlepszą Potrawę Regionalną. W kategorii dania głównego zwyciężyły ?Zrazy cielęce z szagówkami i modrą kapustą gotowaną? ? przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Gulcza. Najlepszy deser to ? ?Metrowiec?, inaczej ?Dziad?, przygotowany przez członkinie Stowarzyszenia ?Piłka łączy pokolenia? z Piłki w gminie Drawsko. Oprócz nagród w konkursie kulinarnym, podczas Agro Targów organizatorzy i organizacje towarzyszące przyznały wiele nagród i wyróżnień, które długo można by tutaj wymieniać. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że w powiecie czarnkowsko ? trzcianeckim nie brakuje ani Aktywnych Mieszkańców, nagrodzonych w konkursie pod tą samą nazwą przez Czarnkowsko-Trzcianecką Lokalną Grupę Działania, ani znawców wiedzy rolniczej czy artystów, nagrodzonych za najpiękniejsze palmy wielkanocne. Tych ostatnich nie zabrakło też na scenie, na której nawet najbardziej wybredny widz, mógł zobaczyć lub usłyszeć coś interesującego. Sprzyjająca pogoda dopełniła tylko całości, co pozwala podsumować Agro Targi, jako wyjątkowo udane wydarzenie tego roku.

 

Ludwika Wikieł

Starostwo Powiatowe w Czarnkowie