Aktywna jesień strzelców

Czarnków kraj Najnowsze Sport Wydarzenia
Polecam strzelectwo. Nie rozwija za bardzo sprawności fizycznej, ale jest świetne dla umysłu. Uczy odwagi, zaradności i niezależnego myślenia […] inne sporty są niekiedy zbyt urazowe i nie mają aż takiego wpływu na charakter i psychikę. Pozwól zatem, żeby broń stała się twoim wiernym towarzyszem. Thomas Jefferson –autor Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, mecenas strzelectwai łowiectwa,1785 r. w liście do krewnego Tegoroczny koniec lata i pierwsze dwa jesienne miesiące były okresem niezwykle intensywnym dla nadnoteckiego środowiska miłośników sportu strzeleckiego.
Czas ten obfitował bowiem zarówno w liczne wydarzenia na gruncie otwartych zawodów klubowych, znaczących sukcesów w skali międzynarodowej oraz zorganizowanych przez Nadnoteckie Stowarzyszenie Strzeleckie w Czarnkowie egzaminów państwowych dla adeptów strzelectwa, zaczynających swoją przygodę z tym sportem. Peleton istotnych wydarzeń został rozpoczęty w drugi weekend września, spektakularnym sukcesem czarnkowian na Poligonie Drawskim, podczas mistrzostw Europy w strzelaniach długodystansowych Long Range European Championships 2022. Blisko 600 zawodników z całego kontynentu rywalizowało o najwyższe wyróżnienia na dystansach od 100, poprzez 200, 300, 600, 800 aż do 1060 metrów. W elitarnym gronie nie zabrakło klubowiczów NSS. Paweł Mikołajczyk, Artur Osipowicz i Wojciech Suchomski z powodzeniem wystartowali w tegorocznej edycji. Wzięli udział w klasie Karabin Historyczny Wojskowy, a dodatkowo Wojciech Suchomski w Karabinie Historycznym Open.
Oprócz zmagań indywidualnych, Paweł Mikołajczyk i Wojciech Suchomski wystartowali w konkurencji drużynowej KHW, a Wojciech również w drużynie wielkopolsko-lubuskiej – także w Open. W rywalizacji indywidualnej najlepiej uplasował się Paweł Mikołajczyk, tracąc zaledwie trzy punkty do brązowego medalu. Jego koledzy zajęli również miejsca
w czołówce: Artur Osipowicz był 13 a Wojciech Suchomski 20. Zbierane w ten sposób skrzętnie punkty zaprocentowały zdobyciem 3 miejsca w klasyfikacji drużynowej. Mamy zatem w regionie trzecią drużynę w Europie. W kategorii History Open Wojciech Suchomski zajął indywidualnie 12 miejsce, startując jako jedyny przy wykorzystaniu otwartych
przyrządów celowniczych. Dzięki temu, strzelając w drużynie z Magdaleną Lach z Gwardii Zielona Góra – zdobyli tytuł Pierwszych Wicemistrzów Starego Kontynentu. Tym sposobem Nadnoteckie Stowarzyszenie Strzeleckie z Czarnkowa dołożyło do swojej kolekcji dwa medale brązowe i jeden srebrny, zdobyte na szczeblu europejskim.
Na szczególną uwagę zasługiwał też pierwszy w historii Klubu egzamin na Patent Strzelecki, który odbył się 17 września na obiekcie czarnkowskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sarbce. O randze tego bodaj najistotniejszego wydarzenia na drodze rozwojowej każdego młodego strzelca stanowi fakt, iż jest ono niezbędne do uzyskania swej pierwszej licencji zawodniczej Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, umożliwiającej sklasyfikowane starty w zawodach. Dla niektórych z nich – będzie też pierwszym krokiem do późniejszego ubiegania się o uzyskanie pozwolenia na posiadanie własnej broni palnej. Powaga wydarzenia została w bardzo udany sposób połączona z przyjazną atmosferą rodzinnego i sportowego święta, w którym bliscy egzaminowanych mogli im towarzyszyć i wspierać ich swą
obecnością. Nie obyło się też bez tradycyjnego nieodzownie smakowitego cateringu.
Zdecydowana większość zdających uzyskała wynik pozytywny w dziedzinach zarówno broni krótkiej, długiej i strzelby gładkolufowej. Warto też zaznaczyć, w ten sam weekend Krzysztof Ostrowski godnie reprezentował NSS podczas zawodów Long Range 22, zorganizowanych przez Stowarzyszenie „VARMINT” oraz KS Strzelec Szczecin – uzyskując 3 miejsce w klasyfikacji końcowej. Z kolei w dniach 24-25 września 2022 odbyły się w Nieczajnej Mistrzostwa Wielkopolski Strzelba IPSC L2 zaliczane do rankingu Pucharu Polski, na które przybyli wszyscy czołowi zawodnicy z naszego kraju, specjalizujący się w tym typie rywalizacji. W jej toku klubowicz NSS i uprawniony sędzia sportu strzeleckiego Leszek Stepura nadzorował zmagania na torze nr 7, wcześniej rywalizując jako zawodnik – zajmując w klasie OPEN Overall 10 miejsce, natomiast w OPEN SENIOR miejsce 6. Ponadto w ten sam weekend Krzysztof Obecny reprezentował nadnotecki Klub podczas Zawodów “Bohaterów Września 1939 r.”, zorganizowanych przez KŻR WIARUS Oborniki – uzyskując 1 miejsce w konkurencji Karabin Sportowy na dystansie 50 m.
Należy zaznaczyć, iż równolegle cyklicznie odbywały się własne otwarte zawody NSS oraz rywalizacje wyjazdowe, w ramach wydarzeń zorganizowanych przez zaprzyjaźnione kluby strzeleckie. Zarówno 1 października, jak i 5 listopada klubowicze spotykali się na popularnym chodzieskim obiekcie Hubertus oraz wcześniej 20 września na strzelnicy ośrodka rekreacyjnego Rezydencja nad Jeziorem-Pestkownica, urokliwie położonego na terenie Puszczy Drawskiej. W obu lokalizacjach liczni sklasyfikowani uczestnicy, pasjonaci różnych dystansów – współzawodniczyli w wybranych konkurencjach odpowiednio broni krótkiej i długiej oraz dłuższych dystansów.
Z kolei w współpracy z Kurkowym Bractwem Strzeleckim Margonin nadnoteccy strzelcy postanowili promować sport strzelecki w regionie, jednocześnie czcząc Narodowe Święto Niepodległości. Inicjatywa spotkała się ze sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców Margonina i okolic. Blisko 40 osób wzięło udział w spotkaniu, częstokroć przyznając, że jest to ich pierwszy w życiu kontakt z bronią. Zaskoczenie było tym większe, gdy okazywało się, że nie jest to nadmiernie skomplikowane i dostępne praktycznie dla każdego, a uzyskiwane wyniki nie odbiegały znacząco od wyników z organizowanych przez nas zawodów. Uczestnicy pod okiem instruktorów NSS-u i KBS-u poznali zasady bezpieczeństwa w sporcie strzeleckim oraz spróbowali sił w strzelaniu z wybranych przez siebie rodzajów broni. Dwunastu najodważniejszych mieszkańców
Margonina i okolic wystartowało w zorganizowanych dla uczestników zawodach strzeleckich. NSS odpowiedzialny był za stronę sportową i sprzętową, a KBS udostępnił świetną strzelnicę oraz zorganizował część kulinarną. W przerwach między strzelaniem  można było zatem skosztować kiełbasek z ogniska, rozgrzać się gorącą kawą lub herbatą.
Całość wydarzenia zastała oceniona bardzo pozytywnie, dlatego organizatorzy postanowili kontynuować tego typu współpracę i planują już następne spotkania. W tym miejscu pragniemy zaprosić wszelkie inne lokalne organizacje do współpracy. Tego typu imprezy możemy zorganizować w dowolnym wybranym przez Was miejscu.
​Warto wspomnieć, iż NSS aktualnie skupia blisko 250 zrzeszonych członków, spośród których stu kilkudziesięciu posiada licencje zawodnicze PZSS. Utrwalone zaś w toku klubowych i wyjazdowych wydarzeń umiejętności na pewno zaprocentują – a następne wydarzenie już 20 listopada w Pestkownicy, w ramach Otwartych Zawodów Strzeleckich „100-200-300 Jesień”.
Wojciech Suchomski
Paweł Garstka
Nadnoteckie Stowarzyszenie Strzeleckie w Czarnkowie