TRZCIANKA. Na terenie gminy Trzcianka funkcjonują 3 kąpieliska: Nowa Plaża, Stara Plaża oraz Logo. Sezon kąpielowy potrwa do 31 sierpnia. W tym okresie, od godz. 10:00 do 18:00, będą strzeżone jednocześnie przez dwóch ratowników z trzcianeckiej Drużyny WOPR ?Anioły?. Korzystanie z kąpielisk poza wyznaczonymi godzinami jest możliwe, ale odbywa się na własną odpowiedzialność.
Każdorazowo, przed sezonem, badania wody pod kątem bezpieczeństwa osób kapiących się wykonuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Wszystkie trzcianeckie kąpieliska w ocenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Czarnkowie mają wodę przydatną do kąpieli. W trakcie sezonu, co kilka tygodni, wodę badać będzie również organizator kąpielisk, czyli Urząd Miejski Trzcianki. W przypadku wykazania nieprawidłowości i zagrożenia zdrowia, będą podejmowane interwencje, a kąpieliska zamykane na podstawie decyzji Sanepidu.
Kąpielisko Nowa Plaża
Kąpielisko Nowa Plaża wydzielone jest na jeziorze Sarcze, przy ul. P. Skargi 56 w Trzciance. Obszar do kąpieli wytyczony jest nowymi pomostami pływającymi oraz bojami: strefa dla umiejących pływać ? bojami czerwonymi, strefa dla nieumiejących pływać ? bojami żółtymi, wydzielony brodzik dla dzieci ? bojami białymi. Przy kąpielisku znajduje się Centrum Wędkarstwa, Turystyki Wodnej i Ratownictwa Wodnego. Na terenie przylegającym do kąpieliska zorganizowana jest piaszczysta plaża, ograniczona kamiennym murkiem. Na plaży można grać w plażową piłkę siatkową, a także znajduje się wydzielony, betonowy plac do gry w koszykówkę. W pobliżu znajdują się: stadion sportowy, korty tenisowe, hotel, parking, punkty gastronomiczne oraz Park Ryb Słodkowodnych. Teren wyposażony jest również w przebieralnię, ławki, kosze na śmieci i dwie przenośne toalety typu toi-toi. Kąpielisko nadzorowane jest przez 2 ratowników.
Kąpielisko Stara Plaża
Kąpielisko Stara Plaża wydzielone jest na jeziorze Sarcze, w terenie zalesionym, przy drodze wyjazdowej z Trzcianki na Wałcz. Obszar do kąpieli wytyczony jest pomostem i bojami. Na terenie przylegającym do kąpieliska zorganizowana jest piaszczysta plaża. W pobliżu znajdują się: parking, bezasekuracyjny park linowy, plac rekreacyjny dla dzieci, zewnętrzna siłownia, punkty gastronomiczne, Centrum Fitness & Squash, drewniana wiata ze stołami i ławkami oraz Park Ryb Słodkowodnych. Teren wyposażony jest również w przebieralnię, ławki, kosze na śmieci i dwie przenośne toalety typu toi-toi. Kąpielisko nadzorowane jest przez 2 ratowników.
Kąpielisko Logo
Kąpielisko ?Logo? wydzielone jest na jeziorze Długie, przy ul. Gorzowskiej. Obszar do kąpieli wytyczony jest bojami: strefa dla umiejących pływać ? bojami czerwonymi, strefa dla nieumiejących pływać ? bojami żółtymi, wydzielony brodzik dla dzieci ? bojami białymi. Przy plaży znajduje się miejsce rekreacyjne z boiskiem do siatkówki, plac zabaw dla dzieci. Na terenie przylegającym do kąpieliska zorganizowana jest piaszczysta plaża. W pobliżu znajduje się lokal gastronomiczny z ogródkiem. Teren wyposażony jest również w przebieralnię, ławki, kosze na śmieci i przenośną toaletę typu toi-toi. Kąpielisko nadzorowane jest przez 2 ratowników.
ZASADY OBOWIĄZUJĄCE NA TERENIE KĄPIELISKA W CELU ZAPOBIEGANIA ZAKAŻENIOM KORONAWIRUSEM SARS-COV-2:
- nie korzystaj z kąpieliska w przypadku złego samopoczucia i podwyższonej ciepłoty ciała, infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną,
- zachowaj dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych wynoszącą 2 metry na całym obszarze obiektu, także podczas kąpieli (z wyłączeniem osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym),
- unikaj zatłoczonych miejsc na terenie obiektu,
- zasłaniaj usta i nos przy przemieszczaniu się na terenie obiektu ? poza miejscem plażowania i kąpielą w wodzie,
- staranne zasłaniaj usta i nos (z użyciem chusteczki) podczas kaszlu i kichania,
- korzystaj z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych,
- dbaj o higienę rąk i ich częstą dezynfekcję,
- zachowaj czystości w otoczeniu.
ZASADY BEZPIECZNEJ KĄPIELI
- Pływaj tylko w miejscach strzeżonych przez ratownika WOPR.
- Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
- Pamiętaj, że niestrzeżone zbiorniki zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.
- Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”.
- Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
- Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr.
- Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, nogi – unikniesz wstrząsu termicznego.
- Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów).
- Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
- Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
- Nie przystępuj do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.
- Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
- Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
- Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
Najczęstszymi przyczynami utonięć są:
- Brak umiejętności pływania,
- Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich,
- Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji,
- Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie,
- Pływanie w miejscach zabronionych,
- Skoki „na główkę” do wody w nieznanym miejscu,
- Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych,
- Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi,
- Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaku lub łodzi,
- Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających,
- Pływanie w miejscach zarośniętych wodorostami.
UM Trzcianka