Bibliotece Szumana stuknęła 70-tka

Najnowsze Piła Wydarzenia

Gratulacje, tort i koncert ukraińskiego zespołu Haydamaky, który wystąpił razem ze znanym pisarzem Andrzejem Stasiukiem ? tak uroczyście jubileusz 70-lecia obchodziła Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile. 
Uroczystość odbyła się w poniedziałek, 5 listopada w Regionalnym Centrum Kultury. Kwiatów, życzeń i gratulacji od wielu przyjaciół biblioteki nie brakowało.

 

Dyrektor Joanna Wyrwa-Krzyżańska podziękowała wszystkim, którzy wspierają placówkę i powodują, że funkcjonuje i nieustająco się rozwija. Słowa te skierowała zarówno do władz powiatu pilskiego, jak i miasta, do dyrektorów szkół, przedszkoli, obecnych i byłych pracowników biblioteki, jej dyrektorów, twórców, w końcu do czytelników, bez których przecież żadna biblioteka nie mogłaby istnieć. Najlepszych wyróżniono.
– Dziękuję czytelnikom i użytkownikom biblioteki za to, że Państwo jesteście, za wasze uwagi, sugestie, artykułowane oczekiwania i nierzadko dowody sympatii ? podkreśliła dyrektor Joanna Wyrwa ? Krzyżańska.  
W imieniu władz Powiatu Pilskiego życzenia złożyli Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile i Przemysław Pochylski, etatowy członek Zarządu Powiatu.
 Dzisiaj biblioteka to nie tylko książki. Oczywiście, nic nie jest w stanie zająć miejsca przeznaczonego dla druku, ale nasza jubilatka nadąża za nowościami. Nie boi się nowych technologii, dzięki czemu trafia do szerokiego grona młodych odbiorców. Biblioteka funkcjonuje znakomicie i jest to dobry przykład współpracy władz powiatu i miasta ? powiedział Przemysław Pochylski.
Jubileusz uświetnił koncert zespołu Haydamaky wraz z pisarzem Andrzejem Stasiukiem, który recytował sonety A. Mickiewicza. Na koniec był jubileuszowy tort.

 

BILIOTEKA GŁÓWNA przy Staromiejskiej 14 w Pile posiada dzisiaj 8 filii. 

ZASOBY: 
Prowadzi działalność informacyjną, bibliograficzną, dokumentacyjną, edukacyjną, kulturalną i instrukcyjno-metodyczną dla potrzeb: wszystkich mieszkańców powiatu pilskiego i miasta Piły, a także innych użytkowników,
W jej zasobach jest ponad 300 tys. woluminów książek i  czasopism.
Gromadzi także audiobooki, w przeważającej części to literatura piękna dla dorosłych, dzieci i młodzieży,  ale również popularnonaukowa i naukowa, regionalna o Pile, powiecie pilskim, Wielkopolsce, w językach polskim i niemieckim.
W jej zbiorach znajdują się także czasopisma bieżące i roczniki z lat ubiegłych, płyty muzyczne; analogowe i kompaktowe, do tego posiada liczne grafiki, kolekcję pocztówek Piły i subregionu pilskiego.

UŁATWIENIA:
Dzięki elektronicznym bazom danych, nie wychodząc z domu czytelnik ma możliwość zamawiania i prolongowania terminu zwrotu zbiorów.
Biblioteka zapewnia bezpłatny dostęp do wybranych kategorii e-booków na platformie IBUK Libra, Nasbi i Legimi,
Bezpłatnie udostępnia czytniki, a dla osób z dysfunkcją wzroku czytaki.

 

CZYTELNICY: 
W ubiegłym roku ze zbiorów biblioteki korzystało ponad 15 tys. czytelników wypożyczających książki i zbiory multimedialne, odwiedzając wypożyczanie blisko 160 tysięcy razy, wypożyczając blisko 300 tysięcy książek i ponad 22 tysiące jednostek zbiorów multimedialnych.

NOWOCZESNOŚĆ: 
W Pilskim Centrum Informacji Naukowej i Regionalnej zapewniamy dostęp do zasobów cyfrowych Biblioteki Narodowej w ramach działającej wypożyczalni ACADEMICA, użytkownicy mają do dyspozycji 27 stanowisk komputerowych oraz sieć Wi-Fi,  z bezpłatnym dostępem do Internetu, w tym w dziale zbiorów multimedialnych, dla czytelnika z dysfunkcją wzroku komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem i klawiaturą brajlowską. Z  Centrum  oraz z 8 czytelni skorzystało  w ubiegłym roku blisko 20 tys. osób.

 

DZIAŁALNOŚĆ: 
Biblioteka organizuje  spotkania autorskie, przedsięwzięcia animacyjne z książką, spotkania z pasjonatami, warsztaty i zajęcia z elementami biblioterapii, inspirujące do aktywnego uczestnictwa w kulturze i życiu regionu.
Jest miejscem spotkań dla mieszkańców osiedli, którzy chętnie spędzają wolny czas nie tylko na  rozmowach nie tylko o książkach.
W Bibliotece Głównej i filiach działają  kluby czytelnicze, mieszkańcy osiedli prezenują prace plastyczne i rękodzieła, a czytelnicy  swoją twórczość literacką.
W oddziale dla dzieci oraz filiach odbywają się popołudniowe zajęcia interdyscyplinarne dla dzieci z osiedli, w ubiegłym roku z oferty imprez kulturotwórczych i edukacyjnych skorzystało blisko 16 tys. osób, dzieci, młodzież, dorośli, grupy wielopokoleniowe.
Biblioteka jest przyjazna dla osób z autyzmem i spektrum Aspergera, posiada również uprawnienia do używania piktogramu  ? Tu migamy? , od lat prowadzi usługę ?Książka w drodze? polegającą na dostarczaniu czytelnikowi z różnych względów unieruchomionemu w domu wybranych książek oraz audiobooków.

Źródło: pila.powiat.pl