Burmistrz co nie tylko senatorem został

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Polityka Trzcianka Wałcz Wydarzenia Złotów

30 lat temu, w dniu 1 czerwca 1990 roku, Adam Szejnfeld, ówczesny przewodniczący Komitetu Obywatelskiego w Szamocinie i jednocześnie członek Komitetu Obywatelskiego Krajny, Ziemi Nadnoteckiej i Pałuk w Pile, został wybrany na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Szamocin. Stał się tym samym pierwszym niekomunistycznym nowo wybranym burmistrzem nie tylko w tej gminie, czy w ówczesnym Województwie Pilskim, ale w całej Polsce*.

Adam Szejnfeld jest obecnie senatorem RP, a wcześniej był posłem do Parlamentu Europejskiego, posłem na Sejm RP oraz Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Gospodarki, ale w swojej karierze politycznej przez osiem lat był także samorządowcem.

W 1990 roku, po wyborach do Rad Gmin, które odbyły się 27 maja, został pierwszym nowo wybranym burmistrzem w Polsce. Swój urząd objął w dniu 1 czerwca 1990 roku. Jako działacz samorządowy pełnił funkcję radnego Miasta i Gminy Szamocin, był członkiem Rejonowej Rady Zatrudnienia w Chodzieży, wiceprzewodniczącym Konwentu Wójtów i Burmistrzów Województwa Pilskiego w Pile, a także wiceprezesem Stowarzyszenia ?Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych? w Poznaniu. Poza funkcjami czysto samorządowymi pełnił w społeczności lokalnej także wiele innych. Był na przykład także prezesem Klubu Sportowego KS ?Sokół? Szamocin.

Jako burmistrz Szamocina został zaliczony przez dziennikarzy ?Tygodnika Pilskiego? do grona dziesięciu najlepszych wójtów i burmistrzów w Województwie Pilskim, później aż kilkanaście razy był laureatem dziennikarskiego plebiscytu ?Człowiek Roku? w kategorii ?Polityka?, który obecnie prowadzi grupa medialna Polska Press i Głos Wielkopolski.

Jako przykłady efektów jego pracy w czasie pełnienia funkcji burmistrza Miasta i Gminy można przytoczyć:

 1. Ochrona Środowiska
 • Budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków
 • Budowa jednego z największych i najbardziej nowoczesnych na ówczesne czasy w Wielkopolsce wysypisk śmieci.
 • Budowa kolektorów sanitarnych
 • Remont i rozbudowa kanalizacji burzowej oraz odcięcie od niej nielegalnych przyłączy ścieków.

III. Budownictwo mieszkaniowe i przemysłowe

 • Budowa pierwszych i przez wiele lat jedynych w Wielkopolsce mieszkań komunalnych oraz remonty istniejących mieszkań zasobów komunalnych.
 • Przygotowanie i uzbrojenie pod budownictwo mieszkaniowe oraz rekreacyjne 16 ha gruntów w letniskowej wsi Laskowo.
 • Stworzenie strefy rozwoju gospodarczego pod działalność przemysłową w Szamocinie
 1. Infrastruktura
 • Budowa wodociągów wiejskich
 • Budowa dróg i ulic
 • Budowa nowoczesnych chodników, parkingów i zieleni miejskiej
 • Przegotowanie projektowe budowy sieci ścieżek rowerowych, co w ówczesnym czasie było bezprecedensowym przykładem przewidywania rozwoju infrastruktury komunikacyjnej i społecznej.
 1. Kultura, rekreacja i sport
 • Budowa nowoczesnego boiska piłki nożnej wraz z rewitalizacją zabytkowego zaplecza socjalnego przystosowanego do nowoczesnych potrzeb sportu
 • Stworzenie ośrodka rekreacyjnego nad Jeziorem Miejskim z plażą, pomostami, polem namiotowym i kempingowym wraz z remontem i rewitalizacją zabytkowych ?Łazienek?
 • Wspieranie organizacji Mistrzostw Polski w motolotniach
 • Organizacja siłowni miejskiej
 • Reorganizacja oraz nadanie nowej funkcjonalnej roli bibliotek i Domu Kultury
 • Wsparcie powstania i działalności Teatru ?44? oraz Stowarzyszenia ?Stacja Szamocin?
 1. Tradycja i historia
 • Odbudowa zburzonego w 1939 r. przez hitlerowców Pomnika Wolności poświęconego Powstańcom Wielkopolskim
 • Renowacja nagrobków Powstańców Wielkopolskich
 • Stworzenie i coroczne przeprowadzanie konkursu pod nazwą ?Tu mieszkam, tu żyję?, który przetrwał trzy dekady i jest organizowany do dnia dzisiejszego.
 1. Nowe technologie
 • Komputeryzacja i informatyzacja urzędów oraz jednostek podległych Urzędowowi Miasta i Gminy, jako jeden z pierwszych projektów tego typu w całej Wielkopolsce.

W czasie urzędowania i w następnych latach Adam Szejnfeld za swój wkład w rozwój Miasta i Gminy Szamocin był wielokrotnie nagradzany. Co ważne, najważniejsze uznanie pochodziło od jego politycznych konkurentów i przyznawane było także wiele lat już po zakończeniu jego kariery samorządowej, co jeszcze bardziej uwiarygadnia stopień jego zaangażowania w rozwój gminy. Oto przykłady uhonorowania Adama Szejnfelda, wcześniej radnego i burmistrza Szamocina:

 1. Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Szamocin ? tytuł nadany przez Radę Miasta i Gminy Szamocin ?Za wkład w rozwój miasta i gminy?, 2010 r.
 2. Zasłużony dla Miasta i Gminy Szamocin” ? odznaczenie nadane przez Radę Miasta i Gminy ?Za zasługi dla miasta i gminy Szamocin?, 2000 r.
 3. Srebrny medal “Za zasługi dla Pożarnictwa”– Prezydium Zarządu Głównego OSP RP w Warszawie, 1994 r.
 4. Polska Szabla Oficerska “Za wkład w rozwój Miasta i Gminy Szamocin” – Rada Miasta i Gminy Szamocin, 1994 r.
 5. Złota Odznaka Polskiego Związku Piłki Nożnej “Za zasługi w rozwoju piłki nożnej w Województwie Pilskim”, 1993 r.
 6. Jeden z dziesięciu najlepszych ? Ranking Tygodnika Pilskiego ?10 Najlepszych Wójtów i Burmistrzów Województwa Pilskiego?, 1992 r.

 

*Źródło informacji: mec. Zygmunt Kufel, Pełnomocnik Rządu ds. Reformy Samorządu Terytorialnego.

Anna Karmowska

Dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda
Wiceprzewodniczącego senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności

Fot.(fb)