Chcą przywrócenia Strzelnicy “Tarcza”

Biznes Edukacja Interwencje Na sygnale Piła Wydarzenia
“Odnoszę wrażenie, że KTOŚ tutaj pomylił własność publiczną i to co ma służyć społeczeństwu z … prywatnym folwarkiem. Zapraszam do obejrzenia materiału i jego udostępnienia jeżeli podzielasz moje zdanie” – czytamy na profilu Facebook starosty pilskiego, Eligiusza Komarowskiego. Sprawa dotyczy Centrum Strzelectwa Sportowego Tarcza w Pile i niedawno wyemitowanego reportażu w TVP w programie “Alarm!”. 
Przypomnijmy: Centrum Strzelectwa Sportowego Tarcza to był jeden z nowocześniejszych obiektów w Polsce i Europie. Był, bo kilka lat temu włodarz gminy Piły podjął decyzję o jego likwidacji i przeznaczeniu tego terenu pod budowę osiedla mieszkaniowego.
Strzelnica od 4 lat jest nieczynna, infrastruktura niszczeje, wyposażenie zostało wyprzedane, a miasto mimo to płaci corocznie duże pieniądze za jej utrzymanie.
– Jako starosta pilski już dwa lata temu zwróciłem się do gminy Piła o przekazanie nam tego obiektu. Prezydent Piotr Głowski najpierw w 2020 roku chciał wydzierżawić teren strzelnicy prywatnej firmie za 3400 zł miesięcznie na 20 lat (co dałoby gminie niewiele ponad 800 tys. zł przez cały okres trwania umowy),a następnie odrzucił naszą ofertę przejęcia obiektu za 4 mln złotych. Pomimo tego, że zapewniliśmy, że obiekt będzie otwarty i dostępny dla mieszkańców. Ostatecznie włodarz gminy Piła zażądał za strzelnicę niemal 16 mln złotych. To była zbyt wysoka kwota dla powiatu, gdyż za te pieniądze chcieliśmy wybudować dodatkowe obiekty dla innych dyscyplin sportu i rekreacji.
Nagle włodarz gminy zmienił zdanie, wycofał się z postępowania na wydzierżawienie obiektu i…pojawił się pomysł przekazania terenu pod nowe osiedle, co będzie wiązało się z wycinką np. drzew.
Gmina Piła buduje rocznie w ciągu ostatnich 7 lat 10 mieszkań komunalnych. Jest sporo innych terenów inwestycyjnych pod budownictwo, wystarczy odrobina wyobraźni.
Pojawia się więc pytanie, czy w momencie, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, nie warto zmienić swoją decyzję i przywrócić ten obiekt dla wszystkich mieszkańców naszego regionu? A jeśli władze Piły nie mają pomysłu na zarządzanie strzelnicą oddać ją w ręce powiatu?
🎥 Źródło nagrania: „Alarm!” TVP
fot. Screen program Alarm!