Chciała zrobić na sukni ślubnej… Wpadła w ręce policji

Interwencje Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia

Na podstępne sztuczki oszustów nabierają się nie tylko seniorzy, ale coraz to młodsze osoby. Musimy pamiętać, że kupując czy sprzedając w internecie nigdy nie otwieramy podesłanych nam linków, które prowadzą do transakcji bankowych. Wczoraj do komendy policji w Wałczu zgłosiła się kolejna ofiara oszustwa.

22 letnia mieszkanka powiatu wałeckiego wystawiła do sprzedaży suknię ślubną w kwocie 100 złotych na jednym ze znanych portali ogłoszeniowych. Jeszcze tego samego dnia skontaktowała się z nią osoba zainteresowana kupnem sukni. Rzekoma kupująca podesłała sprzedającej link, za pośrednictwem którego 22 latka miała odebrać pieniądze. W przesłanej wiadomości widniała instrukcja jak postępować krok po kroku. Po otwarciu linku kobieta została przekierowana na „stronę banku”. Podając swoje hasło i kod 22 latka umożliwiła sprawcy uzyskać dane do logowania na konto bankowe. Niestety po krótkim czasie dowiedziała się, że z jej konta zostały wypłacone pieniądze w dwóch transzach na kwotę 4, 500 złotych.

Pamiętajmy!

Aby, podczas transakcji pieniężnych lub kontaktów telefonicznych dotyczących wpłat, zachować szczególną ostrożność. Przestępcy tworzą strony internetowe do złudzenia podobne do dobrze nam znanych witryn banków lub sklepów. Zwracajmy uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Może to być np. pojedyncza litera w adresach czy nazwach portali. Podobnie jest z podsyłanym nam linkiem (od jakiejś osoby), który przekierowuje nas na stronę, gdzie mamy podać swoje dane – nie róbmy tego! Zachowujmy rozsądek i pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

KPP Wałcz, fot. iStock