Cztery medale dla judoków ANS w Pile podczas AMP

Edukacja Najnowsze Piła Sport Wydarzenia

Ponad 250 zawodników z 47 uczelni zmierzyło się podczas Akademickich Mistrzostw Polski w Judo. Zawody odbyły się po raz czwarty w Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile.

Złoto dla Uczelnie wywalczyli: Paula Kułaga, Adam Stodolski, Martyna Brzyńska

Medal brązowy zdobył: Jakub Serwatka

Tegoroczne AMP w Judo przyciągnęły liczniejsze ekipy niż w latach pandemicznych. Pojawiło się ponad 15 zawodników, broniących ubiegłorocznych miejsc na podium, ale także sporo nowych twarzy w akademickim świecie judo.

Pierwszego dnia na matach walki stoczyli mężczyźni w pięciu kategoriach. W finale do 60 kg zmierzyli się Szymon Śmigiel (UMK Toruń) i Dzimitry Zelianko (AWF Poznań). Po mocnym chwycie Zelianko, zawodnik z Poznania odklepał i tym samym musiał uznać przewagę Białorusina, do którego trafiło złoto AMP.
Finał do 66 kg, to powtórka z roku 2021 – Patryk Łoziak zmierzył się w długiej walce z Jakubem Biedrzyckim, który przy ataku doznał lekkiej kontuzji, co jednak jeszcze bardziej zmotywowało go do walki. Łoziak potwierdził jednak swoją dobrą formę, nie uległ atakom i obronił tytuł mistrzowski.


W walkach finałowych do 73 kg, na macie również mieliśmy powtórkę z poprzednich mistrzostw – ubiegłoroczny srebrny medalista Adam Stodolski (ANS w Pile) zmierzył się z ubiegłorocznym złotym medalistą Mateuszem Garbaczem (WSG Bydgoszcz). Pojawił się challenge, który jednak nie przesądził wyniku. Po bardzo długiej walce i kontuzji zawodnika z Bydgoszczy, medal złoty tym razem trafił do Adama Stodolskiego. – W tym roku było zdecydowanie więcej zawodników, stoczyłem cztery walki eliminacyjne. Z Mateuszem Garbaczem znamy się od dawna, wiem, jak walczy, wiedziałem, że będzie ciężko. Odrobiłem jednak lekcję z roku ubiegłego i udało się stanąć ze złotem na najwyższym miejscu na podium – podsumował Stodolski.


Złoto w kategorii -81 kg, po spektakularnych wysokich rzutach, trafiło do ubiegłorocznego srebrnego medalisty – Matusza Salisza (AWF Katowice), który walczył na matach z Tomaszem Czerniawskim (UW Warszawa). Ostatnia kategoria pierwszego dnia zawodów – do 90 kg, zdominowana została przez Łukasza Zajączkowskiego (AWF Warszawa), który zmierzył się z Cezarym Kotwickim (PWr Wrocław).

Drugi dzień mistrzostw należał do kategorii kobiet oraz najcięższych kategorii mężczyzn -100 kg i +100 kg. Walki eliminacyjne wyglądały niezwykle ciekawie, widzowie mogli zobaczyć starcie wielu utytułowanych zawodników.

W pierwszym finale zmierzyła się ubiegłoroczna brązowa medalistka Paula Kułaga (ANS Piła) z Wiktorią Lis (AWF Katowice). Po ponad 7 minutach, Kułaga wykonała akcję punktowaną i zdobyła złoto w kategorii +78 kg. – Stoczyłam cztery walki, trzy skończyłam przed czasem, ostania walka trwała ponad 7 minut, to był męczący pojedynek. Staram się traktować walki podczas mistrzostw tak samo, jak walki treningowe, nie narzucam sobie presji medalowej, więc byłam spokojna – podsumowała Kułaga.

W wadze -48 kg w finale spotkały się: utytułowana Natalia Stokłosa (AWF Poznań) z Weroniką Styrcz (UŁ Łódź). Stokłosa ze świetną techniką potwierdziła dobrą formę, choć walka była długa i bardzo wyrównana. Po golden score, medal złoty trafił właśnie do Stokłosy.

Kategoria -52 kg to szybkie stracie Joanny Noculi (UNI Rzeszów) i Klaudii Cieślik (AWF Katowice). Cieślik zdobyła złoto po błyskawicznej akcji z rzutem na matę. Ciekawie wyglądała rozgrywka w kategorii – 57 kg, gdzie na macie stanęły Patrycja Skupień (UŁ Łódź) z Tamarą Anoshkiną (AWF Wrocław). Po kolejnym ataku Patrycji i 2 karach Tamary, zawodniczki musiały wykazać się dużą czujnością. Ostatecznie złoto trafiło do Patrycji Skupień.

W cięższej kategorii -63 kg, zacięta walka finałowa toczyła się między Aleksandrą Sokołowską (PW Warszawa) i Anną Dąbrowską (AWF Wrocław). To najliczniejsza kategoria, do której stanęło 20 zawodniczej. Tu, po genialnym rzucie, po 30. sekundach, medal złoty trafił do Dąbrowskiej. Finał w przedostatniej kategorii -70 kg, to walka z zawodniczką gospodarzy Martyną Brzyńską (ANS Piła) z Martyną Mikołajczyk (AWF Katowice). Podobne postury i podobne możliwości fizyczne, spowodowały, że walka była bardzo wyrównana. Obie biły się z prawego chwytu, ale po dobrym trzymaniu Brzyńskiej, złoto trafiło do zawodniczki gospodarzy. Ostatnia walka kobiet -78 kg, to stracie dwóch Julii – Julii Jaśkiewicz (AWFiS Gdańsk), która zdobyła złoto w roku ubiegłym oraz Julii Gut (UMe Łódź). Mocny doping całej kadry z Łodzi bardzo pomógł Julii Jaśkiewicz, która ponownie zdobyła złoty medal.

Dwie, ostatnie kategorie mężczyzn, zaczęły się od -100 kg. Tu w finale spotkał się bardzo utytułowany Oleksii Lysenko (AWF Warszawa), który błyskawicznie doszedł do finału. Ten wielokrotny złoty medalista, spotkał się z Michałem Jędrzejewskim (PG Gdańsk). Lysenko narzucił bardzo szybkie tempo i utwierdził wszystkich w przekonaniu, że jest zdecydowanym faworytem tej kategorii, ponownie zdobywając złoto.

Najcięższa wagowo, królewska kategoria mężczyzn +100 kg, okazała się także ciężkim starciem między świetnie znającymi się zawodnikami – Wiktorem Tworzydło (PW Warszawa) i aktualnym mistrzem Polski seniorów – Mariuszem Kruegerem (AWF Warszawa). Po zaciętej, ciekawej ostatniej walce AMP Judo, złoto w tej kategorii ponownie trafiło do zawodnika z AWF Warszawa.

Wszystkie wyniki indywidualne, klasyfikacje wg typów uczelni oraz generalna – na stronie
https://ampjudo.ans.pila.pl/tabela-wynikow

Pełna relacja FOTO na
https://www.facebook.com/ampjudo

fot. Taste od Art – Karol Jaskółka

 
  • Aleksandra Fabiszak
    Kierownik Działu Rektora
    Rzecznik prasowy

    Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile