Ile zarobi lekarz, pielęgniarka, ratownik od lipca? Najwyższa pensja to 8210 zł

Biznes kraj Najnowsze Polityka Praca Regiony Zdrowie

Wynagrodzenia w ochronie zdrowia po nowemu. Planuje się, że od lipca tego roku wzrosną minimalne pensje medyków. Więcej zarobią m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy, diagności, ale też opiekunowie czy salowe. Projekt ustawy gwarantującej podwyżki jest już gotowy.

 • Ile zarobi lekarz, pielęgniarka czy ratownik medyczny w 2022 roku? Jest gotowy projekt ustawy gwarantującej podwyżki minimalnych pensji w ochronie zdrowia
 • Wzrost płac przewidziany jest na lipiec 2022 r. Podwyżki będą m.in. dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, diagnostów, fizjoterapeutów czy pracowników niemedycznych
 • Najwięcej zyskają lekarze z pierwszym stopniem specjalizacji oraz pielęgniarki z wykształceniem wyższym i fizjoterapeuci
 • – Projekt, który przygotowaliśmy, odzwierciedla stanowiska Zespołu Trójstronnego. Jeśli na etapie prac parlamentu, będą pojawiały się pomysły ewentualnych zmian, będziemy na ten temat dyskutowali – zapewnił w rozmowie z rynekzdrowia.pl wiceminister Piotr Bromber .

Nowe wynagrodzenia od 1 lipca 2022. Ile wyniosą?

Ministerstwo Zdrowia wynegocjowało z Zespołem Trójstronnym ds. ochrony zdrowia nową tabelę najniższych wynagrodzeń zasadniczych w ochronie zdrowia. Projekt ustawy jest już gotowy.

– Jesteśmy po konsultacji z Ministerstwem Finansów, przed nami kolejny etap prac – zapowiedział wiceminister Piotr Bromber.

Na dziś planowane podwyżki od lipca 2022 r. gwarantowanych najniższych wynagrodzeń zasadniczych przedstawiają się następująco:

 • Lekarz specjalista (II stopień): z 6 769 zł do 8 210 zł – wzrost o 1 441 zł.
 • Lekarz ze specjalizacją I stopnia: z 6 201 zł do 8 210 zł – wzrost o 2 009 zł,

 • mgr pielęgniarstwa, fizjoterapii, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny ze specjalizacją: z 5 478 zł do 7 304 zł – wzrost o 1 827 zł,
 • mgr farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, psycholog bez specjalizacji: z 4 186 zł do 5 775 zł – wzrost o 1 590 zł.
 • Ratownik medyczny, pielęgniarka ze średnim wykształceniem: z 3 772 zł do 5 323 zł – wzrost o 1 550 zł.

 • Opiekun medyczny, technik medyczny ze średnim wykształceniem: z 3 772 zł do 4 870 zł – wzrost o 1 097 zł,

 • sanitariusz, salowa: z 3 049 zł do 3 680 zł – wzrost o 632 zł.

Stawki minimalnych pensji są ostateczne?

Czy coś w tym zakresie może się jeszcze zmienić?

– Projekt, który przygotowaliśmy, odzwierciedla stanowiska Zespołu Trójstronnego. To było nasze zobowiązanie, z którego się wywiązujemy. Jeśli na etapie prac parlamentu, będą pojawiały się pomysły ewentualnych zmian, będziemy na ten temat dyskutowali – zapewnił Piotr Bromber.

Dodajmy, że 21 marca projekt nowych wynagrodzeń w ochronie zdrowia trafił do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma zostać przyjęty przez rząd jeszcze w drugim kwartale 2022 roku.