Czyszczą nasze konta na duplikat karty SIM

Na sygnale Najnowsze

WAŁCZ.  To właśnie jest nowa metoda działania oszustów. Policja apeluje o ostrożność.

     Oszustom udaje się uzyskać nową kartę SIM wydaną na zarejestrowany numer telefonu komórkowego za pośrednictwem operatora sieci komórkowej oraz za pomocą podrobionych upoważnień lub dokumentów. Dzięki nowej karcie SIM otrzymują hasła wymagane do dokonywania transakcji finansowych za pośrednictwem konta bankowego i w ten sposób wypłacają pieniądze.

 

W jaki sposób działają oszuści?

 

KROK 1 KROK 2
Oszuści zbierają dane osobowe klienta, poprzez Phishing, Vishing, Smishing lub w dowolny inny sposób. Następnie  blokują kartę SIM u operatora komórkowego w punkcie detalicznym za pomocą fałszywego dowodu tożsamości
KROK 3 KROK 4
Operator komórkowy dezaktywuje oryginalną kartę SIM i wydaje nowy duplikat karty SIM oszustowi Oszuści następnie generują jednorazowe hasło wymagane do ułatwienia transakcji wykorzystujących skradzione informacje bankowe. Hasło jest odbierane na nowej karcie SIM posiadanej przez oszusta.

 

Jak chronić się przed oszustwami? Instruuje mł. asp. Beata Budzyń z KPP w Wałczu.

     Jeśli Twój numer telefonu przestał działać, zwróć się do operatora komórkowego, czy został wydany duplikat karty. Zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia SIM i e- mail z informacjami o działaniach na koncie bankowym. Regularnie sprawdzaj wyciągi bankowe i historię transakcji pod kątem wszelkich nieprawidłowości.

 

(WM)