Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. Po przemówieniu Ignacego Jana Paderewskiego, który przyjechał do Poznania pociągiem z Gdańska przez Piłę, Rogoźno i Oborniki, Wielkopolanie złożyli przysięgę na obecnym pl. Wolności i chwycili za broń. Pierwsze strzały padły o godz. 16.40.
Był to udany zryw niepodległościowy Polaków. W tym roku obchodzimy 102. rocznicę tamtych wydarzeń i oddajemy hołd jego bohaterom.
BUDZYŃ
Rocznicę Powstania Wielkopolskiego uczcili także młodzi mieszkańcy Budzynia. Dzisiaj po południu zebrali się na miejscowym rynku. Dokładnie o godzinie 16.45 rozwinęli baner z napisem ?Budzyń? i odpalili race w naszych narodowych barwach.
Dodajmy, że przed 102 laty, właśnie na budzyńskim rynku zginął pierwszy powstaniec w powiecie chodzieskim ? Michał Rajewicz.
BIAŁOŚLIWIE
Powstańcze ślady pamięci znajdują się również w Białośliwiu. Kamień z tablicą poświęconą białośliwskim wydarzeniom powstańczym z 4 stycznia 1919 roku, grób Franciszka Bruskiego ? dowódcy miejscowego oddziału powstańczego, dwa patriotyczne murale powstańcze, nazwa fragmentu głównej ulicy wsi (4 Stycznia) oraz tablica w kruchcie kościoła parafialnego odsłonięta w 100-lecie wybuchu powstania oraz odzyskania niepodległości.
CHODZIEŻ
26 grudnia, w przeddzień 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, tradycyjnie złożono kwiaty pod pomnikiem przy ulicy Dworcowej w Chodzieży. Jak co roku, do oddania czci powstańcom zachęciło chodzieskie koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
Przypomnijmy, że walki rozpoczęły się 27 grudnia 1918 roku. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Wielkopolskę z wyjątkiem jej północnych i południowo – wschodnich obrzeży.
Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze. Było to jedno z trzech, obok wielkopolskiego 1806 roku i sejneńskiego w 1919 roku, zwycięskich powstań w dziejach Polski.
(Red.)
Źródło: Powiat Pilski/ Białośliwie-historia i współczesność/ powiat-chodzieski.pl
Fot. chodziez.naszemiasto.pl/ Piotr Coblewski/